Radio Biwak z Muzeum Emigracji
W lipcu w Radiu Biwak kilka wydań naszej wakacyjnej audycji poświęciliśmy XVIII Światowemu Festiwalowi Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W rozmowach z jego uczestnikami mówiliśmy nie tylko o zamiłowaniu do polskiego folkloru i tradycji, ale też wspominaliśmy ciekawe historie związane z wyjazdem naszych rodaków za granicę, w poszukiwaniu lepszego życia.
Podkarpacie było przez całe dziesięciolecia terenem, z którego za granicę wyjechało tysiące osób.
Wiele z nich odpływało do Ameryki z Gdyni statkami M/S Batorym, potem M/S Stefanem Batorym.
Teraz w historycznym budynku Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuskim mieści się Muzeum Emigracji.
To tam będziemy w najbliższy piątek z Radiem Biwak. Opowiemy między innymi o drodze rodziny Sikorów z pod rzeszowskiego Chmielnika do Chicago.
https://www.archiwalne.radio.rzeszow.pl/wszystkie-artykuly/polecamy/w-biwaku/24589/radio-biwak-z-muzeum-emigracji#sigProId9af6a4ed2d
Maciej Gnatowski
Dziennikarz muzyczny, z Radiem związany od 1990 roku. Oprócz muzyki interesuje się najnowszymi osiągnięciami techniki i wszystkim co jeździ na czterech kółkach (z wyjątkiem sprzętu budowlanego i wózków dziecięcych). W pracy lubi nowe wyzwania, kontakt ze słuchaczami oraz artystami, z którymi przeprowadza wywiady. Na wypoczynek najchętniej udaje się w cieplejsze klimaty, a ulubionym krajem do którego wyjeżdża na wakacje są Włochy.
Janusz Majka
Z Radiem Biwak związany od 1992 roku. Autor wielu audycji nie tylko z Podkarpacia.
Relacjonował z gór (Bieszczady), z nad morza (Gdynia, Sopot), z powietrza (loty nad lotniskiem w Jasionce) oraz z nad zalewu Solińskiego. Były też korespondencje z zagranicy między innymi Słowacja (Bardejów) i Węgry (Nyiregyhaza). Do niezapomnianych należą relacje z pod kopuły Cyrku Wielkiego.
Wielokrotnie także mówił o życiu Polonii podczas Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.