NA ŻYWO

Radio Biwak z rymanowskiej synagogi fot. Bonio / wkipedia.pl

Radio Biwak z rymanowskiej synagogi

Galeria

Sztetl, synagoga, rabin, kirkut, bima, klezmer to tylko niektóre pojęcia, którymi posługujemy się wspominając dawnych mieszkańców podkarpackich miasteczek sprzed drugiej wojny światowej. W Rymanowie społeczność żydowska stanowiła 40% wszystkich mieszkańców.

Z Rymanowa pochodził, urodzony w 1898 r. Izaak Izydor Rabi, laureat Nagrody Nobla z fizyki.

Co pozostało z kultury żydowskiej w naszym codziennym życiu? Na to pytanie odpowiemy we wtorek od godz. 10:00 do 12:00 podczas Radia Biwak nadawanego właśnie z Rymanowa, a właściwie z rymanowskiej XVII-wiecznej synagogi.

Renata Machnik

Renata Machnik

Od 1995 roku korespondentka Polskiego Radia Rzeszów. Jej żywiołem jest teren: od wysokich Bieszczadów po krańce jasielskiej ziemi. Zawsze ciekawa tego co powiedzą jej rozmówcy. Jadąc do nich, często wybiera drogę na skróty. Dzięki temu poznała wioski, o których nie miała pojęcia, krajobrazy zapierające dech w piersiach. Tak właśnie przez lata odkrywała Beskid Niski i jak mówi, wcale nie wie o nim wszystkiego. Cieszy się z kolejnej edycji Radia Biwak. Jest pewna, że na "swoim" terenie znowu odkryje coś ciekawego.

Janusz Majka

Janusz Majka

Z Radiem Biwak związany od 1992 roku. Autor wielu audycji nie tylko z Podkarpacia.

Relacjonował z gór (Bieszczady), z nad morza (Gdynia, Sopot), z powietrza (loty nad lotniskiem w Jasionce) oraz z nad zalewu Solińskiego. Były też korespondencje z zagranicy między innymi Słowacja (Bardejów) i Węgry (Nyiregyhaza). Do niezapomnianych należą relacje z pod kopuły Cyrku Wielkiego.

Wielokrotnie także mówił o życiu Polonii podczas Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.