Kiedy odbyła się bitwa pod Grunwaldem, a kiedy wybuchła pierwsza wojna światowa? Kto był pierwszym cesarzem Rzymu, a kto ostatnim królem Polski? Historia wielu z nas kojarzy się z mozolnym zapamiętywaniem dat, która to wiedza była później surowo egzekwowana przez nauczycieli czy egzaminatorów. Ale można o tej dziedzinie ludzkiej wiedzy mówić także w inny sposób.

Bo na przykład dlaczego Merian Cooper, późniejszy reżyser "King Konga" stworzył amerykańską lotniczą eskadrę walczącą wraz z Polakami w 1920 roku na przedpolach Lwowa z Konarmią Budionnego, czy też z jakiego powodu czechosłowackich spadochroniarzy podczas walk o przełęcz Dukielską w roku 1944 spieszono, zamiast zrzucić ich na spadochronach na teren Słowacji? Albo też kto z nas wie, że wybuch drugiej wojny światowej poprzedziła "wojna marcowa" w roku 1939 między Słowacją a Węgrami, w której pojawiły się wszystkie techniczne i taktyczne zwiastuny nadchodzącego globalnego konfliktu?

To tylko niektóre opowieści o zdarzeniach interesujących, a niekoniecznie szeroko znanych, pojawiające się w audycji WOJNY, KAMPANIE, MILITARIA - CZYLI O HISTORII INACZEJ. Do usłyszenia w każdy poniedziałek o 21:20 podczas gawędy dla zbieraczy historycznych okruchów - Jerzy Pasierb i prof. Andrzej Olejko.

Oceń ten artykuł
(23 głosów)

3 komentarzy

  • miron 26 Wrz, 2024

    Wszystkie audycje z tej serii Wojny, kampanie, militaria powinny być dostępne online. Świetnie się tego słucha jadąc samochodem, wyobraźnia dosłownie SZALEJE. Najlepsze w tym szystkim jest to że przybliż nam dzieje naszego regionu.

  • KonradD 11 Sie, 2022

    Polecam fajny materiał nt. Radia w Polsce jakie były jego losy po wojnie, wiele wyzwań było przed nami, odbudowanie infrastruktury i cała masa
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

  • Wnuczka kuzynki płk. Stanisława Dąbka 25 Paź, 2021

    Z serca dziękuję Panu Profesorowi Andrzejowi Olejko za wyjątkowo piękne przybliżenie historii związanej z ziemią oleszycką i lubaczowską, ziemi pięknej, choć naznaczonej krwią, bólem, walkami, cierpieniem....a jednak przez lata zapomnianej... Dzięki Panu Panie Profesorze z zapartym tchem słucham tych opowieści w Polskim Radiu Rzeszów Dziękuję Od pokoleń rodowita mieszkanka m. Oleszyce (Polka)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj