Przemyśl
W Przemyślu powstaje nowa siedziba Sądu Rejonowego.
To będzie nowoczesny a zarazem funkcjonalny i odpowiadający na potrzeby pracowników wymiaru sprawiedliwości budynek. – ocenił wizytujący budowę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
To obecnie największa tego typu inwestycja na Podkarpaciu. Jej wartość to ponad 66 milionów złotych.
Nowy obiekt ma poprawić warunki pracy sędziów i pracowników sądu oraz zwiększyć powierzchnię z obecnych niespełna 2 tysięcy metrów kwadratowych do ponad 7,7 tysięcy metrów kwadratowych. Budynek będzie wpisywał się w istniejący gmach, tworząc wspólną przestrzeń. Największym wyzwaniem dla architektów była różnica terenu pomiędzy ulicami Mickiewicza i Tuwima, gdzie znajduje się działka, na której powstaje sąd.
Inwestycję finansowaną w całości ze środków budżetu państwa realizuje podkarpacka firma Karpat-Bud, co ma znaczenie dla lokalnego biznesu. Budowa przemyskiego Sądu Rejonowego rozpoczęła się ponad rok temu i ma potrwać do końca przyszłego roku.
Zakres towarów, które badane są w przemyskim laboratorium celno- skarbowym jest bardzo szeroki. W katalogu badanych towarów znajdują się nie tylko wyroby spirytusowe i inne towary zawierające w składzie alkohol etylowy, ale także chemikalia organiczne i produkty na ich bazie (np. preparaty do prania, preparaty czyszczące,farby i lakiery, rozpuszczalniki), tworzywa sztuczne, związki nieorganiczne czy substancje psychoaktywne. To także metale i niemetale, surowce i półprodukty przemysłu metalurgicznego, materiały włókiennicze, tekstylia, zabawki, skóry, drewno czy produkty rolno-spożywcze. Badania dotyczą również sprawdzania autentyczności dokumentów oraz zatrzymywanych podczas kontroli automatów i urządzeń do gier.
Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt analityczny, obsługiwany przez doświadczonych analityków. W 2020 roku analitycy przemyskiego laboratorium celno-skarbowego wykonali ponad 10 tysięcy analiz i przebadali ponad 2 tysiące próbek towarów. Jak pokazały wyniki - w 80 % przebadanych próbek stwierdzone zostały nieprawidłowości.
Nowoczesna aparatura badawcza umożliwia zastosowanie m.in. następujących technik analitycznych: chromatograficznych, spektralnych, mikroskopowych, a także klasycznych analizy chemicznych.
Laboratorium posiada wydany przez Polskie Centrum Akredytacji certyfikat akredytacji laboratorium badawczego Nr AB 826 potwierdzający spełnienie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005.
Z ponad trzygodzinnym opóźnieniem rozpoczęły się pierwsze szczepienia seniorów w Przemyślu. Śnieżyca oraz niebezpieczne warunki na drodze opóźniły dotarcie szczepionek. Jak relacjonuje Tomasz Zaleszczyk, Koordynator ds. szczepień związanych z COVID-19 Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, pierwszy pacjent został zaszczepiony chwilę po godzinie piętnastej.
Do wszystkich punktów szczepień w Przemyślu trafiło ok. 360 dawek.
Stare ubrania i maskotki zamiast do utylizacji trafiły do lasu pod Przemyślem. Worki są opisane jak np. „żakiety”, „maskotki” co nasuwa podejrzenie, że pochodzą ze sklepu z odzieżą używane.
Dzikie wysypisko znajduje się w ustronnym miejscu, które jest rzadko uczęszczane przez mieszkańców Maćkowic. Według jednego z mieszkańców worki znalazły się przy drodze pomiędzy świętami a Nowym Rokiem.
Jak dodaje sołtys Maćkowic Józef Sobański sprawę aktualnie bada policja.
Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska kontrolują Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów w Przemyślu. W poniedziałek doszło tam do pożaru. Celem kontroli jest m.in. ocena ekologicznych skutków zdarzenia. Paliły się tworzywa sztuczne w hali magazynowej. Akcja gaśnicza trwała kilkanaście godzin.
Inspektorzy WIOŚ tego samego dnia wykonali na miejscu pożaru badania jakości powietrza przy pomocy mobilnego laboratorium do szybkiej oceny ryzyka. W miejscowości Pikulice, w rejonie zabudowań znajdujących się najbliżej sortowni odpadów przeprowadzono pomiary w kierunku emisji zanieczyszczeń gazowych powstałych w wyniku pożaru. Badania nie wykazały podwyższonych zawartości siarkowodoru, amoniaku, tlenku węgla, metanu i chloru. Nie stwierdzono też zagrożenia jakości powietrza zanieczyszczeniami chemicznymi.
Mieszkańcy Niska i Przemyśla mają dziś problem ze smogiem. W tych dwóch miastach indeks jakości powietrza jest zły, przekroczone jest stężenie pyłów PM 2,5 oraz PM 10, w Jarosławiu stan powietrza jest zaledwie dostateczny.
Jak sprawdziliśmy w systemie monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, umiarkowana jakość powietrza jest w Mielcu i Rymanowie Zdroju, pozostałe stacje pomiarowe pokazują stan dobry, w Krempnej bardzo dobry.