powiat jasielski
Zaplanowane na najbliższą niedzielę przedterminowe wybory wójta gminy Tarnowiec w powiecie jasielskim nie odbędą się w tym dniu. Decyzją premiera zostały przełożone na 11 kwietnia. Zdecydowały o tym prawdopodobnie względy bezpieczeństwa sanitarnego związane z zagrożeniem koronawirusem. Wybory w gminie Tarnowiec zarządzono w związku ze śmiercią dotychczasowego włodarza gminy. Jan Czubik zmarł 16 października w wieku 72 lat. Gminna Komisja Wyborcza zarejestrowała czterech kandydatów, którzy ubiegają się o stanowisko wójta.
To już druga zmiana terminu wyborów. Pierwotnie głosowanie miało odbyć się 10 stycznia, jednak przesunięto je najpierw na 24 stycznia, a teraz na 11 kwietnia.
4 osoby wystartują w przedterminowych wyborach wójta gminy Tarnowiec w powiecie jasielskim. Głosowanie odbędzie się 24 stycznia. Wybory zarządzono w związku ze śmiercią dotychczasowego włodarza gminy. Jan Czubik zmarł 16 października w wieku 72 lat.
Gminna Komisja Wyborcza zarejestrowała czterech kandydatów na Wójta. Są to: Wiktor Barański, Jan Muzyka, Katarzyna Piskorz oraz Andrzej Płocic. Pierwotnie wybory w gminie Tarnowiec miały się odbyć 10 stycznia, jednak decyzją premiera zmieniono termin na 24 stycznia.
Wczoraj planowane były natomiast wybory uzupełniające do Rady Gminy Cmolas w powiecie kolbuszowskim, w związku z rezygnacją jednego z radnych. Ostatecznie wakujący mandat został obsadzony bez konieczności głosowania, ponieważ zarejestrowano tylko jednego kandydata. Radną w okręgu obejmującym sołectwa Ostrowy Tuszowskie i Toporów została Małgorzata Nowicka.
Mieszkaniec Jasła dostał od samorządu nagrodę w dziedzinie kultury za prowadzenie grupy na Facebooku. Mieczysław Wieteska to na co dzień właściciel sklepu z kasami fiskalnymi. 2 lata temu stworzył grupę Stare Jasło, na której zaczął publikować zdjęcia sprzed ponad pół wieku, autorstwa swojego ojca – jasielskiego fotografa. Wywołało to lawinę wspomnień, archiwalnych fotografii i gorące dyskusje. W grupie jest ponad 8 tys. członków, a Jasło ma 35 tysięcy mieszkańców. Stała się ona miejscem wymiany poglądów dla dawnych Jaślan – dziś mieszkających daleko za granicami Polski – m.in w USA czy Nowej Zelandii.
Dla Mieczysława Wieteski szczególnie ważne są fotografie sprzed 2 wojny światowej, bo w 1944 roku Jasło zostało niemal doszczętnie zburzone przez Niemców. Na publikowanych w grupie zdjęciach z prywatnych archiwów można znaleźć nieistniejące budynki, których fotografii nie ma w oficjalnych archiwach.
Zdjęcia wybrane z grona publikowanych przez grupowiczów były już w ub. roku prezentowane na plenerowej wystawie na jasielskim Rynku.
Jasielska policja wyjaśnia okoliczności śmierci 55-letniego mężczyzny. O mężczyźnie niedającym oznak życia znalezionym w potoku Niegłoszcz w miejscowości Łysa Góra funkcjonariuszy zawiadomił świadek około godziny 9 rano. Jak informuje biuro prasowe podkarpackiej policji, na miejsce wysłano patrol, karetkę i strażaków. Ratownicy stwierdzili zgon mieszkańca powiatu jasielskiego. Na miejscu jest też prokurator.
25 zastępów strażaków gasiło pożar w sortowni odpadów komunalnych w Wolicy koło Jasła. Ogień pojawił się przed godziną 5. Pożar został już opanowany, trwa jego dogaszanie.
Jak wstępnie ustalono, zapalił się rozdrabniacz śmieci znajdujący się w hali o wymiarach 40 na 18 metrów. Paliły się 3 pryzmy odpadów, akcję gaśniczą utrudniało duże zadymienie. W pożarze nikt nie został poszkodowany, pracownicy pracujący na nocnej zmianie w porę opuścili hale.
To nie pierwsza taka sytuacja w sortowni odpadów w Wolicy. We wrześniu również zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci, a część odpadów została nadpalona. Śmieci paliły się tam także w październiku ubiegłego roku.
Zakończyły się prace związane z rozbudową Drogi Krajowej nr 28 między Siepietnicą a Trzcinicą w pow. jasielskim. Remont 13-kilometrowego odcinka od granicy województwa podkarpackiego z województwem małopolskim był długo oczekiwany przez mieszkańców. Wybudowano m.in. chodniki, zatoki autobusowe, oraz wzmocniono nawierzchnię, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na tym odcinku drogi.
Inwestycja kosztowała 35 mln zł. Wykonawcami było konsorcjum firm, których liderem jest jasielskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych sp. z o.o., a partnerem Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie sp. z o.o.