powiat kolbuszowski
Książka „Muzea na wolnym powietrzu. Antycypacje” to najnowsza publikacja Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Okazją do rozważań na temat przyszłości muzeów na wolnym powietrzu był obchodzony w 2019 r. jubileusz 60-lecia Muzeum i 40-lecia istnienia parku etnograficznego. Publikacja składająca się z 18 obszernych tekstów zawiera refleksje, obawy, projekty i marzenia przedstawicieli m.in. środowisk akademickich, muzealniczych i samorządowych na temat roli takich placówek. Wskazuje na bardzo rozległe i silne wzajemne relacje skansenów z lokalnymi społecznościami i nakreśla możliwe kierunki rozwoju takich muzeów oraz ich powinności wobec współczesnych i następnych pokoleń.
Książka została wydana wspólnie z Towarzystwem Wydawniczym „Historia Iagellonica” dzięki subwencji naukowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
4 osoby wystartują w przedterminowych wyborach wójta gminy Tarnowiec w powiecie jasielskim. Głosowanie odbędzie się 24 stycznia. Wybory zarządzono w związku ze śmiercią dotychczasowego włodarza gminy. Jan Czubik zmarł 16 października w wieku 72 lat.
Gminna Komisja Wyborcza zarejestrowała czterech kandydatów na Wójta. Są to: Wiktor Barański, Jan Muzyka, Katarzyna Piskorz oraz Andrzej Płocic. Pierwotnie wybory w gminie Tarnowiec miały się odbyć 10 stycznia, jednak decyzją premiera zmieniono termin na 24 stycznia.
Wczoraj planowane były natomiast wybory uzupełniające do Rady Gminy Cmolas w powiecie kolbuszowskim, w związku z rezygnacją jednego z radnych. Ostatecznie wakujący mandat został obsadzony bez konieczności głosowania, ponieważ zarejestrowano tylko jednego kandydata. Radną w okręgu obejmującym sołectwa Ostrowy Tuszowskie i Toporów została Małgorzata Nowicka.
Wychłodzony 62-latek w porę uzyskał pomoc. Wczoraj w godzinach wieczornych mieszkaniec Kolbuszowej, w trakcie spaceru zauważył mężczyznę leżącego w przydrożnym rowie. Z pomocą funkcjonariuszy policji pomógł go wydostać. Jak powiedziała nam Dominika Kopeć z zespołu prasowego Rzeszowskiej Policji – był przytomny, jednak nie był w stanie wypowiedzieć ani słowa. Prawdopodobnie pił wcześniej alkohol.
Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, a mężczyzna został przewieziony do szpitala. Policja apeluje, by w podobnych sytuacjach reagować – i nie bać się udzielać pomocy. Bezdomni i osoby pod wpływem alkoholu są szczególnie narażeni na śmierć z powodu wychłodzenia.
Uwaga kierowcy nieprzejezdna jest DK 9 w Cmolasie w powiecie kolbuszowskim. Zderzyły się tam osobowy fiat z ciężarówką. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący fiatem, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z ciężarową Scanią. W wyniku doznanych obrażeń na miejscu wypadku zmarł kierowca fiata. Trasa nr 9 jest zablokowana, policja wprowadziła objazdy drogami lokalnymi, przez Dąbrówkę-Świerczów-Kolbuszową. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 14.00.
To już kolejny wypadek śmiertelny na tej drodze. Tuż po północy w Stykowie koło Głogowa Małopolskiego w zderzeniu BMW z dwoma busami śmiertelnie ranny został kierujący osobówką.
Uczniowie jednej klasy szkoły podstawowej w Kupnie w powiecie kolbuszowskim musiały przejść na edukację zdalną.
U jednej z nauczycielek wykryto koronawirusa, zakażona kobieta trafiła do szpitala. Klasa druga, która miała kontakt z nauczycielką, została objęta kwarantanną. Zajęcia w pozostałych klasach odbywają się normalnie.
Do 4 września zajęcia zawieszono działalność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Wróblowej w powiecie jasielskim. Podobnie jak w dwóch szkołach w powiecie jasielskim: w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach oraz w Szkole Podstawowej w Bieździedzy.
Zajęcia szkolne zostały zawieszone również w Zespole Szkół w Brzózie Królewskiej i Szkole Podstawowej w Biedaczowie w powiecie leżajskim.
Wciąż nie pracuje oddział przedszkolny przy szkole podstawowej w Głowiencach w powiecie krośnieńskim, tak samo jest w miejscowości Wróblowa w powiecie jasielskim oraz w jednym z prywatnych przedszkoli w Baranowie Sandomierskim.
Zwycięstwem kapel Łola z Kolbuszowej i Iskierczanie z Dębicy zakończyły się III Spotkania folklorystyczne w Markowej w pow. łańcuckim. W konkursie startowało 11 kapel z całego województwa. W ocenie ich występów brano pod uwagę m.in. czy ich repertuar, strój i maniera wykonawcza była zgodna z tradycją regionu.
Spotkania folklorystyczne w Markowej były pretekstem do promocji gminy. Prezentowali się miejscowi twórcy ludowi i rękodzielnicy oraz Koła Gospodyń Wiejskich.