powiat leżajski
Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry w powiecie leżajskim upamiętnią przypadającą dziś 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Odwiedzą leśny pomnik w tzw. Kobylich Górach, który powstał ku czci powstańców. Zachęcają do tego też mieszkańców regionu.
Z uwagi na szczególną sytuację epidemiczną, w tym roku uroczystości w Kobylich Górach będą miały inny charakter niż dotychczas, bardziej indywidualny. Wyjątkowo pod pomnik będzie można dojechać autem do godziny 17.
W Kobylich Górach, w sąsiedztwie Tarnogóry i Sarzyny, w czasie Powstania Styczniowego koncentrowały się siły powstańcze pod dowództwem gen. Antoniego Jeziorańskiego. Następnie powstańcy przekroczyli granicę między zaborami i znaleźli się na terenach objętych walkami.
Zalew w Ożannie w powiecie leżajskim będzie czystszy. Realizowany jest tam projekt, który ma na celu przywrócenie różnorodności biologicznej w zbiorniku wodnym. Popularne niegdyś miejsce wypoczynku, w ostatnich latach straciło na znaczeniu, bo zalew jest mocno zanieczyszczony.
Gmina Kuryłówka nawiązała współprace z naukowcami z AGH, którzy w Ożannie postawili na ekologiczną metodę oczyszczania zbiornika. Do zalewu wpuszczono mikroorganizmy, mające za zadanie zarówno odmulenie, jak i oczyszczenie akwenu m.in. z azotanów i fosforanów. Na rzece wpływającej do zbiornika zamontowano urządzenie dotleniające wodę.
Projekt, który ma przywrócić właściwy stan ekologiczny zalewu m.in. poprzez likwidację zakwitów sinic i zarybianie, będzie kontynuowany w przyszłym roku. W październiku i listopadzie do zalewu w Ożannie wpuszczono ok. 6 tysięcy sztuk narybku lina, jazia i szczupaka. Równocześnie wokół akwenu powstają nowe ścieżki z ławkami, stolikami i stojakami na rowery.
W Grodzisku Dolnym w powiecie leżajskim kierowcy i piesi mogą już korzystać z nowego mostu. Stara przeprawa była wąska i nie miała chodnika dla pieszych. Nowy obiekt ma nośność 30 ton, długość 22 i szerokość 12 metrów. Po obu stronach jezdni znajdują się chodniki.
Poza budową mostu w Grodzisku Dolnym wyremontowano fragment drogi powiatowej z kanalizacją deszczową. Inwestycja kosztowała ponad 2 miliony złotych. Prawie połowa tej kwoty to dotacja z budżetu państwa.
W grudniu w powiecie leżajskim zakończono zaplanowane na ubiegły rok remonty drogowe. Dzięki temu poprawił się stan technicznyodcinków dróg powiatowych m.in. Wólka Grodziska – Kopanie Żołyńskie i Kuryłówka – Kolonia Polska. Wartość tych inwestycji współfinansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych oraz budżetów gmin wynosi ponad 8,5 miliona złotych.
Nie żyje kobieta znaleziona w płonącym domu. Jak informuje straż pożarna wczoraj po południu w Grodzisku Dolnym w powiecie leżajskim, doszło do pożaru w domu mieszkalnym. Podczas działań wewnątrz odnaleziono nieprzytomną osobę, którą ewakuowano a strażacy i ratownicy medyczni podjęli wobec niej resuscytację. Niestety nie udało się uratować jej życia.
Pożar w pomieszczeniu kuchennym został opanowany. W działaniach brało udział 8 zastępów straży pożarnej.
Strażacy z OSP w Jelnej i Giedlarowej w powiecie leżajskim organizują już trzecią edycję akcji pt. Strażacka Pomoc Świętego Mikołaja. Jej celem jest zbiórka określonych artykułów, które zostaną przekazane dla Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie. Lista potrzebnych produktów znajduje się na stronie internetowej fundacji. To np. artykuły spożywcze, ale też pampersy, koce, poduszki, ubranka, zabawki oraz środki ochrony osobistej jak maseczki, kombinezony, środki do dezynfekcji.
Akcja Strażacka Pomoc Świętego Mikołaja potrwa do 22 grudnia. Dary można składać w wyznaczonych miejscach m.in. w Leżajsku, Nowej Sarzynie, Giedlarowej i Jelnej. Lista miejsc znajduje się na facebookowych stronach internetowych strażaków z Jelnej i Giedlarowej.
Facebook OSP Giedlarowa: https://www.facebook.com/ospgiedlarowa/
Facebooku OSP Jelna: https://www.facebook.com/OSP.Jelna
W promowanie akcji zaangażowali się między innymi Golec uOrkiestra i Joanna Jędrzejczyk.
Mieszkaniec Jelnej w powiecie leżajskim zgłosił na policję, że zabił kolegę, a ciało wyniósł do lasu. Problem w tym, że to była fikcyjna postać, nie doszło więc do przestępstwa, a zgłaszający był pijany.
Jak poinformowała dziś leżajska policja, do zdarzenia doszło w poniedziałek. 55-latek zawiadomił funkcjonariuszy, że zabił swojego kolegę. W jego domu nie znaleziono żadnych śladów morderstwa, ale mężczyzna, który zadzwonił na komisariat, był pijany. Funkcjonariusze sprawdzili więc policyjną bazę, wtedy okazało się, że wspominany kolega nie istnieje.
W Jelnej mieszka natomiast mężczyzna o podobnym nazwisku, policjanci pojechali do niego i dowiedzieli się, że mężczyzna ten jest cały i zdrowy. Okazało się także, że zgłaszający był u niego poprzedniego dnia, ale został wyproszony z domu, ponieważ był pijany.
55-latek, za bezpodstawną interwencję odpowie przed sądem.