Rzeszów
50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę Carebits. Panie, będące pod opieką szpitalnej przychodni otrzymają urządzenia, by mogły w dowolnym miejscu i czasie samodzielnie wykonać badanie KTG. Polega ono na rejestracji serca płodu oraz czynności skurczowej macicy. Jest ważne, ponieważ pozwala na kontrolowanie stanu dziecka.
Przenośne KTG wykonuje badanie w takiej samej jakości, jak w szpitalu lub gabinecie. Do obsługi urządzenia wystarczy aplikacja, którą można pobrać bezpłatnie na telefon. Wyniki przeanalizuje system, a potem zweryfikuje położna.
Z aparatu będą mogły skorzystać pacjentki, które są w ciąży pojedynczej i powyżej 38 tygodnia. Aby zgłosić się do udziału w pilotażu wystarczy wysłać mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider z Inowrocławia, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Jej wartość to ponad 55 milionów złotych. Na realizacje 2 etapu odmulania zalewu Wody Polskie zarezerwowały niespełna 39 milionów, ale przedsiębiorstwu udało się zabezpieczyć w swoim budżecie również brakująca kwotę.
Zadaniem wykonawcy będzie wydobycie ponad 580 tysięcy metrów sześciennych osadów z dna zbiornika. Prace rozpoczną się od granicy obszaru Natura 2000 i postępować będą w górę nurtu i zakończą się w obrębie ujęcia wodnego w Zwięczycy. Zgodnie z planem roboty mają zakończyć się we wrześniu 2022 roku.
Firma z Inowrocławia realizuje też obecny etap odmulania zalewu. Efektem prac będzie przywrócenie utraconej pojemności zbiornika. Dzięki temu znacząco poprawią się warunki retencjonowania wody na rzeszowskim akwenie.
To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.
Orkiestra dęta świętuje w tym roku 45-lecie, a grupa artystyczna "INCANTO" 40-lecie powstania. Z powodu pandemii nie było zajęć grupowych, teraz trzeba nadrabiać zaległości. Muzykujące i tańczące dziewczęta podkreślają, że brakowało im prób, słuchania siebie i wzajemnej mobilizacji.
Koncert galowy zaplanowano na czerwiec. Zespoły działają przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Orkiestra Szałamaistek jest unikatowa w kraju ze względu na instrumenty, które mają swoje źródło w średniowieczu oraz tylko dziewczęcy skład. Koncertuje z Mażoretkami "INCANTO", czyli grupą artystyczną wykonującą układy marszowo-taneczne i prezentującą efektowne popisy żonglerskie z tzw. buławami, czyli pałeczkami marszowymi.
Kilkanaście osób z powiatu stalowowolskiego i z Rzeszowa otrzymuje pomoc w ramach ogólnopolskiej akcji "Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”. Organizatorem jest warszawska Fundacja „Nie zapomnij o nas”.
Krystian Fila, który jest koordynatorem działań na Podkarpaciu, powiedział nam, że obiady otrzymują codziennie żołnierze II wojny światowej i uczestnicy walki konspiracyjnej tuż po jej zakończeniu. "Są to starsi ludzie, którym jesteśmy winni wdzięczność za to, co zrobili, żebyśmy mogli żyć teraz w wolnym kraju" – powiedział Krystian Fila. Z kolei prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który wraz z wolontariuszami akcji odwiedził kilkoro starszych mieszkańców, podkreśla, że były to wzruszające spotkania z osobami, które takiej pomocy się nie spodziewały.
Akcję „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” wspierają darczyńcy, posiłki przygotowują zaprzyjaźnione lokale gastronomiczne, a rozwożą je żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
W najbliższych tygodnia opieką zostanie objętych jeszcze co najmniej kilkanaście osób z regionu.
Wystawę fotografii, która podsumowuje ubiegłoroczną działalność Estrady Rzeszowskiej, można oglądać na ulicy 3 Maja w Rzeszowie. Znajduje się tam kilkadziesiąt fotografii, z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które odbyły się w stolicy Podkarpacia, wśród nich są między innymi: Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, Breakout Days, Rockowa Noc czy Festiwal Tony.
Zdjęcia zostały wykonane przez lokalnych fotografów i fotoreporterów. Wystawa potrwa do 22 lutego 2021 roku.
Rzeszów zajął 13 miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na najpiękniej oświetlone świątecznie miasto w Polsce. W głosowaniu internautów zwyciężył Chełm. W ubiegłorocznej edycji konkursu “Świeć się” stolica Podkarpacia była trzecia.
W pierwszym, regionalnym etapie wyłoniono 16 najładniej oświetlonych miejscowości Polski, po jednej z każdego województwa. Na Podkarpaciu zwyciężył Rzeszów i otrzyma za to sprzęt AGD o wartości 10 tysięcy złotych, który trafi do osób potrzebujących.
W ogólnopolskim finale najwięcej głosów ponad 8600, zdobył Chełm, który oprócz tytułu Świetlnej Stolicy Polski, otrzyma zestaw AGD o wartości 50 tys. zł. Rzeszów tym razem musi zadowolić się 13 miejscem.