W Dyskusyjnym Klubie Radiowym spotkanie z historią i dziejami Polski XVII w. Powszechnie uważa się, że to czas regresu państwa i kryzysu gospodarczego spowodowany konfliktami wewnętrznymi a także licznymi wojnami, które niszczyły Rzeczpospolitą. Tę diagnozę utrwaloną przez lata, spotęgowały także. wyobrażenia literackie, zwłaszcza zaś powieści Henryka Sienkiewicza.
Historyk dr Andrzej Gliwa z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który prowadzi badania związane z kryzysem Rzeczpospolitej XVII w. podważa jego utrwalone w dotychczasowych przekazach przyczyny i uważa, że mają one bardziej złożone podstawy, a ich reperkusje można znaleźć także winnych epokach.
Badacz podejmuje studia nad demograficznymi następstwami najazdów tatarskich i sięga m.in. do takich pojęć jak: wojna hybrydowa, pamięć zbiorowa, analizuje zjawisko traumy historycznej i kulturowej. Pojęcia brzmiące zaskakująco w odniesieniu do rzeczywistości sprzed kilkuset lat, a bardzo znajomo gdy myślimy o współczesnych konfliktach militarnych i wojnach.
W jaki, nowy sposób badać dawne dzieje Polski? Jakie stosować narzędzia badawcze? Kim dziś jest historyk naukowiec?