Wielkanoc w 1943 roku przypadła na 25. kwietnia. Wtedy po raz pierwszy publicznie mówiono o zbrodni katyńskiej. Cztery dni przed Niedzielą Palmową, Niemcy rozpoczęli publikację list polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.
Grób Pański w Kościele Świętej Anny w Warszawie miał symbole związane ze zbrodnią katyńską, a w kościele gromadziły się tłumy.
W 1940 Wielkanoc obchodzono 24. marca. A 12-go kwietnia 1940. trzy tygodnie po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego trwały egzekucje w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje.
80 lat temu, początkiem kwietnia , funkcjonariusze NKWD rozpoczęli rozstrzeliwanie Polaków wziętych do niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Pierwsi zamordowani Polacy byli oficerami więzionymi w obozie w Kozielsku. Wywożeni byli do Katynia gdzie ginęli od strzału w tył głowy.
Zbrodni dokonano na rozkaz Stalina z 5 marca 1940 roku. Wśród skazanych na śmierć byli oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, także kapelani. Ksiądz mjr Stanisław Matzner figuruje na Ukraińskiej Liściwe Katynskiej pod nr 1907 i jest wpisany do księgi Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni ciągle opracowywanej w Radzie Ochrony Pamieci Walk i Męczeństwa.