Rozmowa z dr Władysławą Jastrzębską ekonomistką z Uniwersytetu Rzeszowskiego
fot. archiwum

Sytuacja branży rolniczej nie jest dobra.

Dopłaty unijne nie rekompensują strat, jakie rolnicy ponoszą. Ekonomistka zwraca uwagę na klęski pogodowe, afrykański pomór świń, oprocentowanie kredytów rolniczych, wzrost cen kosztów produkcji i obecną pandemię koronawirusa. Dr Władysława Jastrzębska analizuje poszczególne gałęzie rolnictwa w kontekście rolniczych protestów.

Ekonomistka obawia się o rynek wołowiny przeznaczonej na cele rytualne. Likwidacja eksportu tej grupy mięsa wpłynie zarówno na spadek dochodów producentów, jak i na wartość eksportu polskiej żywności. Dodatkowym problemem mogą być odszkodowania za likwidacje hodowli, bo pieniądze na ten cel będą wypłacane z budżetu państwa, czyli podatków obywateli, procedowana ustawa nie precyzuje bowiem źródła odszkodowań dla rolników.
Rzeszowska ekonomistka podkreśla, że ustawa dotycząca zmian w ochronie zwierząt wymaga dokładnej analizy, także w kontekście humanizacji stosunku do zwierząt w całej Unii Europejskiej. Ekspertka zauważa, że bardzo nietrafny jest też czas procedowania nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, ponieważ są o wiele ważniejsze sprawy związane z postępującą pandemią.

W Audycji AgroEko także m.in. stały cykl „Zaglądamy kwiatkom w płatki” a w nim dywagacje czy lepiej kompostować, czy zakopywać odpady roślinne. Przypomnimy też o przesadzaniu i sadzeniu krzewów owocowych i kwiatowych. Powiemy, które z nich warto posadzić właśnie jesienią. Materiału można posłuchać tutaj: Zaglądamy kwiatkom w płatki.

maliny

fot. Ewa Niedziałek-Szeliga

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj