Do końca Powszechnego Spisu Rolnego pozostało dwa tygodnie. W ostatnim dniu listopada to działanie zostaje zamknięte. Na Podkarpaciu spisanych jest już 77 procent osób uprawnionych, zajmujemy tym samym trzecią lokatę w kraju. Natomiast wśród 6 województw o dużym rozdrobnieniu jesteśmy liderem – opowiada dr Marek Cierpiał-Wolan zastępca wojewódzkiego komisarza wyborczego, dyr Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Internetowo spisało się do 17 procent rolników, średnia krajowa jest o dwa punkty procentowe wyższa. Większość rolników spisywała się telefonicznie z pomocą rachmistrzów spisowych, były też osoby wymagające osobistego kontaktu rachmistrza z rolnikiem.
Powszechny Spis Rolny odbywa się co 10 lat w całej Unii Europejskiej i służy do oceny sytuacji tego sektora gospodarczego, także w kontekście finansowania działań wspólnej polityki rolnej.
W audycji dziś także porozmawiamy o tym, jak zrobić biznes na wsi. Wystarczy tylko dobrze trafiony pomysł, bo pieniądze będą. O programie, który warunkuje otrzymanie nawet 250 tys. zł. przy utworzeniu trzech miejsc pracy, opowiada Andrzej Książek zastępca dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
W cyklu Zaglądamy kwiatkom w płatki dziś o chorobach szałwii doniczkowej – a także o innych ziołach, które z powodzeniem możemy uprawiać na parapetach okiennych. Świetnie nadają się do tego rozmaryn, mięta czy kocimiętka – ulubiona roślina kotów. Zapraszamy do wysłuchania audycji w tym miejscu: Zaglądamy kwiatkom w płatki.
Zdjęcie słuchaczki z Przemyśla
Zdjęcie słuchaczki z Przemyśla