Impreza z podkarpackiej wioski wśród najlepszych w Europie
Wieczór Opowiadaczy na Folkowisku Fot. Michał Szwerc

Festiwal Folkowisko z małej wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim został wybrany do grona najlepszych wydarzeń w Europie.

– To festiwal z bogatym międzynarodowym programem, transgraniczny i wielokulturowy, jest również interaktywny, angażuje lokalnych widzów i mieszkańców – pisze prezydent Europejskiej Federacji Festiwali, Darko Brlek.

Wydarzenie, które odbywa się od 2011 roku w liczącej zaledwie 32 mieszkańców wsi, zostało wyróżnione znakiem jakości EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) z określeniem „Remarkable festival” -„Wyjątkowy festiwal”. Międzynarodowi eksperci spośród tysięcy odbywających się co roku festiwali wybrali 250 imprez, które w sposób wyjątkowy prezentują kulturę i sztukę. W liście przesłanym przez Darko Brleka, prezydenta Europejskiej Federacji Festiwali, w następujący sposób uzasadniono umieszczenie w tym gronie Festiwalu z małej wsi na Roztoczu Wschodnim: „To bardzo dobry folkowy festiwal, o dużej rozpoznawalności w całej Polsce, przyciąga co roku tysiące ludzi. Festiwal buduje wspaniałe relacje z artystami jak również między artystami i publicznością, dzięki dbałości o dobrą kameralną atmosferę (co jest trudne biorąc pod uwagę liczbę odwiedzających). Festiwal nieustannie eksperymentuje z nowymi formami sztuki, takimi jak najnowsze sztuki wizualne. Jest to festiwal z bogatym międzynarodowym programem, transgraniczny i wielokulturowy. Jest również interaktywny i angażuje lokalnych widzów i mieszkańców.”

  EFFE Jury – obradowało 5 kwietnia w Brukseli pod przewodnictwem Sir Johnathana Millsa byłego dyrektora Edinburg Internatonal Festival. W skład jury weszło 9 wybitnych postaci życia artystycznego i festiwalowego z całego świata. Pod obrady jury trafiły kandydatury festiwali z całej Europy, które pozytywnie przeszły selekcję regionalną przeprowadzoną przez 95 ekspertów krajowych, którzy oceniali każdy z festiwalu w trzech kategoriach:

1. Zaangażowania artystycznego i innowacyjnego podejścia;

2. Zaangażowania społecznego;

3. Europejskie i międzynarodowe zaangażowanie.

Oficjalne wręczenie certyfikatów EFFE i ogłoszenie pełnej listy wyróżnionych imprez nastąpi 4 maja na szczycie Europejskiej Federacji Festiwali, które odbędzie się w Wiesbaden. Dyrektor festiwalu Folkowisko Marcin Piotrowski mówi: – Dostrzeżono duszę festiwalu, jego energię i moc. Folkowisko przyciąga ludzi wyjątkowym, rodzinnym klimatem, swobodą, bliskością przyrody, oraz co bardzo ważne umiejscowieniem sztuki w jej naturalnym środowisku. To nas wyróżnia, nie potrafią powtórzyć tego wielkie, komercyjne festiwale. Do Gorajca ludzie przyjeżdżają dla atmosfery, nie dla gwiazd. Festiwal Folkowisko jest cykliczną, interdyscyplinarną imprezą poświęconą kulturze tradycyjnej, przepełnioną koncertami, rajdami i warsztatami umiejętności ludowych. Wydarzenie organizowane jest na przysłowiowym „końcu świata”, we wsi Gorajec zamieszkałej, na co dzień jedynie przez 32 mieszkańców. W lipcu ta niewielka podkarpacka wieś na cztery dni zmienia się w stolicę kultury tradycyjnej, żywy „uniwersytet ludowy”. Elementem wyróżniającym Folkowisko jest fakt, że festiwal za każdym razem poświęcony jest innej tematyce, dzięki czemu impreza zaskakuje swoich gości nowatorskim programem i niestandardowym, innowacyjnym podejściem do tematu. Bardzo ważny jest też interdyscyplinarny charakter imprezy – na jednej scenie potrafią spotkać się śpiewaczka operowa i lokalna pieśniarka ludowa. Festiwal oferuje swoim gościom, również liczne rajdy, wykłady, zajęcia praktyczne i spotkania z pisarzami. Folkowisko jest jednym z nielicznych festiwali przyjaznych całym rodzinom, gdyż w jego ramach funkcjonuje specjalna „Dzieciowioska”, strefa pełna gier i zabaw dla najmłodszych uczestników festiwalu. Festiwal organizowany jest przez miłośników kultury tradycyjnej ze Stowarzyszenia Folkowisko. Jest to jeden z niewielu takich festiwali, za którym nie stoją wielkie firmy czy instytucje.

– Sądzę, że największą wartość docenioną w Brukseli jest to, że nasz Festiwal powstaje w kooperacji z twórcami z naszego regionu, którzy robią nieznane i unikalne rzeczy. To dzięki nim wydarzenie jest niepowtarzalne i nie mogłoby odbywać się nigdzie indziej, niż na Roztoczu Wschodnim – mówi współtwórca Festiwalu, Maciej Piotrowski

EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe (Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy) jest to pilotażowy projekt Komisji Europejskiej na polu kultury. Został zainicjowany przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (European Festivals Association –EFA), organizację zrzeszającą najważniejsze festiwale europejskie. Na swoich stronach Komisja Europejska pisze, że w ostatniej dekadzie obserwujemy olbrzymi rozwój festiwali, ma to duży wpływ na kulturalne życie Europy, a zarazem wpływa w znaczącym stopniu na społeczny, ekonomiczny i edukacyjny rozwój wielu państw. Darko Brlek prezydent Europejskiej Federacji Festiwali podkreśla, że „Sztuka i kultura są podstawą misji EFFE. Równie ważnymi celami, jakie przed sobą stawia Europejska Federacja Festiwali jest pokazanie Europy, jako różnorodnej kulturowo przestrzeni, miejsca obywatelskiej wolności, demokracji i pokoju”.

 Pełna informacje o EFFE i EFA znajduje się na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/culture/initiatives/pilot-project-festivals_en 

Sprzedaż karnetów na 7. edycję Folkowiska “Cuda Wianki” rusza 19 kwietnia na stronie folkowisko.pl. W celu utrzymania wyjątkowej kameralnej atmosfery festiwalu organizatorzy przygotowali tym razem jedynie 900 czterodniowych karnetów. Festiwal odbędzie się w dniach 13-16 lipca w Gorajcu, a wśród gwiazd muzyki tradycyjnej występujących na tegorocznym festiwalu będą między innymi polska kompozytorka i multiinstrumentalistka Karolina Cicha, która zaprezentuje pieśni Tatarów oraz lwowski zespół Lemko Bluegrass Band grający połączenie muzyki Dzikiego Zachodu (blues, country, boogie) i Dzikiego Wschodu (muzyka łemkowska i huculska).

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Czytany 7476 razy

1 komentarz

  • Marcin 18 Kwi, 2017

    Jest MOC!!! Jedziemy!!!!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj