Zespół Buscabulla wydał album 'Regresa', który ukazał się nakładem Ribbon Music. W wersji winylowej pojawi się 22 maja.
Premierze tego wydawnictwa towarzyszy klip do nowego singla zatytułowanego „Nydia”, który został nakręcony przez nich samych w całości w ich domu za pomocą iPhonie 11.
Jest trzecim utworem - po 'Vámono' i 'NTE', promującym 'Regresa'.
„Nydia” jest inspirowana Nydią Caro, znaną portorykańską aktorką i piosenkarką z 1970 roku, która urodziła się w Nowym Jorku, ale w wieku 19 lat przeprowadziła się na wyspę i odniosła ogromny sukces w Ameryce Łacińskiej. Nydia pojawia się duchowo i proroczo w piosence. „Piosenka została napisana w niespokojnym czasie, kiedy zmagałam się z poczuciem wątpliwości i blokadą twórczą po opuszczeniu Nowego Jorku i przystosowaniu się do powrotu na wyspę” - wyjaśnia Raquel Berrios z Buscabulla. „Pewnego dnia mieliśmy okazję spotkać się z Nydią , którą zawsze podziwiałam. Odwiedzaliśmy ją kilka razy, za każdym razem prowadząc naprawdę niesamowite rozmowy na temat kobiecości i piękna w muzyce, rodzicielstwie i życiu w Puerto Rico. Stała się rodzajem mentora, który pomógł mi zmienić moją spojrzenie na moje nowe życie i dom”.
W zeszłym tygodniu duet Buscabulla wydał zwiastun mini-dokumentu, który opowiada o podróży duetu z powrotem z Nowego Jorku do Puerto Rico i nagraniu ich pierwszego albumu.
Tak jak całe pokolenia Portorykańczyków przed nimi, Raquel Berrios i Luis Alfredo Del Valle z eksperymentalnego popowego duetu Buscabulla, przenieśli się do Stanów Zjednoczonych, aby spełnić swoje marzenia, ale tęsknota za ich wyspą była głęboka, nie pozwalając im uciec od przemyśleń związanych ojczyzną, podczas dekady mieszkania w Stanach.
W Nowym Jorku brzmienie Buscabulla oczarowało rosnącą liczbę odbiorców, za sprawą domowych produkcji oraz unikalnego zestawienia Operowania wysokimi i niskimi tonami: wysoki głos Raquel był kontrapunktowany przez przejmujące linie basowe Luisa Alfredo; a minimalistyczne melodie przywoływały salsę i R&B oraz szeptane wyobrażenia haseł reggaetonu z lat 90. i codziennego języka wyspiarskiego.
Pierwsze dwa wydawnictwa Buscabulla - wyprodukowana przez Dev’a Hynesa i wydana przez Kitsune debiutancka EP-ka (2014), oraz EP II (2017) - wzbudziły zainteresowanie i rosnący międzynarodowy głód zespołu, co doprowadziło do występów w Meksyku, Chile, Kostaryce i w całych Stanach Zjednoczonych, w tym występy na Southwest i Coachella. Ich piosenka ‘Métele’ została wyróżniona w nagradzanym filmie dokumentalnym ‘Mala Mala’ o portorykańskiej społeczności transgender. Byli także dostrzeżeni przez New York Times, NPR czy Rolling Stone, nie tylko za sprawą muzyki, ale także jako twórcy organizacji non-profit Prima (Puerto Rican Independent Musician and Artists), której misją jest utrzymanie niezależnej społeczności muzycznej w Puerto Rico poprzez mikrodotacje, showcase’y i promocje.
Jednak pomimo sukcesów za granicą, na początku 2018 roku, w następstwie huraganu María, który dokonał spustoszenia na wyspie już pogrążonej w chaosie gospodarczym, tęsknota Raquel i Luisa Alfredo za domem rodzinnym stała się zbyt duża, aby ją zignorować, więc zdecydowali się wrócić do Puerto Rico. W czasie tej zmiany, Buscabulla stworzyli swój pierwszy pełnowymiarowy album ‘Regresa’, który ukazał się w nakładem Ribbon Music.
Pełen niepokoju i poczucia straty album ‘Regresa’ (co oznacza „powrót”), to słodko-gorzka, introspektywna, otwierająca oczy podróż. Album odzwierciedla radość z powrotu, ale jest także melancholijny - mówi Raquel. Czujesz się jak obcy we własnym domu, ponieważ wyspa przeżywa bardzo ciężkie, dziwne czasy. Większość ludzi w naszym wieku uciekła. My także zmieniliśmy się po tak długiej nieobecności.
Album nagrany w całości w domowym studio Raquel i Luisa Alfredo w Puerto Rico, jest emocjonującym roller coasterem, w którym stawiają czoła problemom, które dotyczą ich i całego społeczeństwa w Puerto Rico: frustrację z powodu braku możliwości dla miejscowych, podczas gdy ulgi podatkowe przyciągają bogatych inwestorów, zwątpienie i niepokój, a nawet wzrost fanatyzmu religijnego.
Buscabulla odkrywa także nowe rytmy i odniesienia na tym albumie, a czarujący głos Raquel zajmuje mocną pozycję w centrum kompozycji. Otwierająca całość piosenka ‘Vámono’ jest wezwaniem do akcji z porywającym rytmem marszowym, który ustawia napięcie przenikające resztę utworów. ‘El Aprieto’ to egzystencjalne wołanie zainspirowane funkiem z Somalii z lat 70-tych, podobnie jak ‘NTE’, który łączy elementy house’u, jak również jest zaproszeniem do poddania się tańcowi. ‘Regresa’ przynosi pokręcone, elektroniczne melodie, nowoczesne utwory R&B, a także dystopijne bolera, takie jak ‘Club Tú y Yo’, pierwsza piosenka Buscabulla w całości napisana przez Luisa Alfredo z orkiestrową aranżacją Helado Negro. Chodzi o naszą osobistą izolację po powrocie do domu i walkę o utrzymanie miłości przy życiu w coraz bardziej samotnym i niepewnym świecie - mówi Nick Hakim, pochodzący z Brooklynu artysta R&B, który miał swój wkład także w takie piosenki jak ‘Mío’ czy ‘Volta’, a w punkcie krytycznym albumu Buscabulla przywołuje wskazówki kultowej portorykańskiej pieśniarki Nydii Caro, która duchowo pojawia się w ‘Nydia’.
‘Ta Que Tiembla’ zamyka album ‘Regresa’. Porzuca jego cały egzystencjalny melodramat za pomocą nowo odkrytego zaufania, podobnego w duchu do ‘Vámono’, ale w bardziej efektownym wydaniu. Zainspirowany latynoskimi jamami klubowymi z początku 2000 roku, ‘Ta Que Tiembla’ opowiada o nadchodzącej katastrofie spowodowanej przez klęskę żywiołową oraz o tym, jak nigdy nie możemy się poddać, nawet w obliczu nadchodzącej zagłady.
Na ‘Regresa’, Buscabulla ostatecznie wzywa do autorefleksji, przebudzenia i wytrwałości pośród niepewnej przyszłości. Raquel: ‘Regresa’ polega na akceptacji samego siebie z wszystkimi naszymi niedoskonałościami i akceptacji powrotu do domu ze wszystkimi jego wadami.