„Piach i wiatr” to pierwszy singiel zapowiadający album „Dirty sun” Roberta Cichego, który za swoją poprzednią płytę „Smack” otrzymał Fryderyka. Do utworu powstał teledysk nagrany telefonem komórkowym w czasie pandemii. Za pomysł i realizację klipu odpowiadają: Zosia Zija i Jacek Pióro. Premiera albumu została zaplanowana na 26 czerwca. Wydawcą płyty jest Agora Muzyka.

Utwór „Piach i wiatr” już od pierwszych dźwięków energicznego banjo przywołuje skojarzenie z Robertem Cichym, którego znakiem rozpoznawczym są instrumenty strunowe. Mocną stroną singla jest polski tekst: „Piosenka jest trochę przewrotna. Niby wesoła, a jednak jej bohater zapętla się jak w mantrze, walcząc sam ze sobą. Tekst traktuje o miejscu, w którym jestem i do którego dążę, ale z przymrużeniem oka, bo tak naprawdę wiem, że idealne miejsce nie istnieje, a ważniejsza od celu jest droga." – Robert Cichy.


Cichy nieustannie eksperymentuje z brzmieniem, podążając za nowymi inspiracjami, tworzy charakterystyczny i wyróżniający go na polskim rynku muzycznym styl. Na swojej nowej płycie „Dirty sun” wprowadza przede wszystkim melodyjność, by kompozycje stawały się bardziej piosenkami niż muzycznymi pomysłami. To odróżnia nową płytę od albumu „Smack”, za który Cichy otrzymał Fryderyka w kategorii „Płyta roku country/blues”.

Na albumie znajdzie się jedenaście utworów, w tym sześć w języku polskim. Pisząc piosenki na nową płytę postawiłem przed sobą wyzwanie zaśpiewania kilku utworów po polsku. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ angielskie frazy są bardziej melodyjne i łatwiej je zaśpiewać. Chciałem jednak przełamać swój opór do śpiewania po polsku, otworzyć się i jako muzyk stawiający na rozwój, wymagać od siebie samego czegoś więcej. – mówi Robert Cichy.

Wśród gości na płycie znaleźli się: Kasai, Mrozu, Rahim oraz Sosnowski.

Sesja zdjęciowa promująca album powstała w Nowym Jorku, a jej autorem jest Lukas Chmiel. Okładka oraz grafika albumu jest autorstwa Mariusza Mrotka.

Robert Cichy - gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent, który w 2019 r. zdobył dwie statuetki Fryderyka za swój pierwszy solowy album "Smack" w kategoriach: płyta roku country/blues oraz produkcja muzyczna country/blues. Kapituła nagrody doceniła eksperymentalne podejście Cichego do brzmienia gitary i wniesienie nowoczesności do bluesa i country.

W 2019 roku Cichy został również laureatem konkursu radiowej Trójki i Męskiego Grania - zdobył blisko 10 tys. głosów publiczności, co zapewniło mu dołączenie do line-up'u koncertowego na trasie MG, a także teledysk od Papaya Young Directors. Podczas koncertu w lutym br., „Robert Cichy & GOŚCIE”, podczas którego wystąpiła Ania Dąbrowska, Ania Rusowicz, Mariusz Lubomski, Mrozu i australijski wokalista Phillip Bracken, Cichy zakończył trasę, by skupić się na zamknięciu nowego materiału do zapowiadanego wyżej albumu „Dirty sun”.

Przed rozpoczęciem działalności solowej, Robert Cichy zagrał na płytach ponad 60 polskich artystów, z czego część pokryła się platyną lub złotem. Współpracował z Anią Dąbrowską, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem czy Anią Rusowicz. U boku czołowych polskich artystów grał na największych Festiwalach w Polsce i na świecie - w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Turcji, we Włoszech, czy na Mauritiusie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 507 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj