Projekt, który mógłby osuszyć łzy tych, którzy w życiu wypłakali ich za dużo oraz wywołać je u tych, którzy jak dotąd być może nie potrafili okazać wzruszenia...

Nagranie zostało zrealizowane w XIV-wiecznej kaplicy, co stanowiło dla całego zespołu Quiristers swoiste wyzwanie akustyczne. Nowe znaczenie wszystkim utworom nadał kompozytor i producent David Lol Perry, dodając elektroakustyczne brzmienia instrumentów i tworząc tym samym album na miarę XXI wieku. W efekcie powstała piękna, refleksyjna płyta.

Winchester College Quiristers

Gdy William z Wykeham założył Winchester College w 1382 roku postanowił zaprosić 16 chłopców do zespołu wokalnego Quiristers (staroangielskie określenie chórzystów), aby śpiewać wraz z nimi pieśni w kolegialnej kaplicy. W ten sposób szkoła już od ponad 600 lat stoi na straży tradycji chóralnej.

W kaplicy kolegium chór kościelny Quiristers śpiewa pełen wachlarz pieśni, linię sopranów wykonują młodsi chłopcy, którzy są kształceni w Pilgrims School, zaś dolne partie chóru śpiewane są przez starszych chłopców (z których wielu niegdyś należało do Quiristers), a także przez chórzystów śpiewających w katedrach i innych zespołach chóralnych. Dyrektorem chóru jest Malcolm Archer, znany również jako organista, dyrygent i kompozytor oraz były Dyrektor Muzyczny w St Paul’s Cathedral. Quiristers jako chłopięcy chór śpiewają również samodzielnie i regularnie organizują koncerty dla lokalnych organizacji charytatywnych, a także programów radiowych i telewizyjnych (m.in. Britten's A Ceremony of Carols for BBC Radio 4). Ponadto chór kościelny regularnie śpiewa w BBC Chorus 3 w programie „Choral Evensong”, a nie tak dawno został również zaproszony do zaśpiewania na specjalnym koncercie rozgłośni Classic FM Christmas. Inne koncerty, podczas których ostatnio występował to np. londyński koncert z okazji 70. urodzin Johna Ruttera oraz wykonanie Pasji Św. Jana J.S. Bacha wraz z Akademią Muzyki Dawnej na St. John’s Smith Square.

Niepowtarzalne jest to, że od czasu założenia Winchester College i utworzenia chóru Quiristers 600 lat temu, żadna inna szkoła wyższa długo tego sukcesu nie powtórzyła!  Tymczasem Quisters występują w Wielkiej Brytanii i za granicą, w ostatnim czasie odnotowali znakomite występy w Watykanie i Rosji, a także we Włoszech, Holandii, Francji, Niemczech i USA. Występy Qiristers są regularnie transmitowane w radiu i telewizji, w tym w Britten's A Ceremony of Carols dla BBC Radio 4, dla BBC Radio 3’s w programie ‘Choral Evensong' oraz w koncertach Classic FM’s Christmas. „Qs” wielokrotnie wygrali konkurs BBC dla Young Chorister of the Year. Na tych nagraniach znajdziemy ponadto zwycięzcę roku 2015 (Angus Benton).

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 805 razy
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj