Magdalena Lechowska, polska wokalistka o latynoskiej duszy, w swojej twórczości zawsze próbuje łączyć dwa światy: południowoamerykański i polski... stąd pomysł na projekt TANGO POLACO - czyli POLSKIE TANGO PO HISZPAŃSKU. W ramach projektu powstały nowe interpretacje najwybitniejszych utworów wywodzących się z ponad stuletniej tradycji polskiego tanga. Nowe aranżacje łączą elementy jazzu, muzyki elektronicznej i tradycyjnego brzmienia tanga.

Unikalność projektu polega również na tym, że Magdalena przetłumaczyła na język hiszpański wybrane polskie tanga. Dzięki nowym aranżom polskie tango znajdzie się w głównym nurcie tej stylistyki muzycznej a najpiękniejsze polskie teksty będą zrozumiałe dla licznej publiczności hiszpańskojęzycznej!

W 2009 roku tango taniec i muzyka – zostało umieszczone na liście światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Polski wkład w rozwój tego gatunku muzycznego pozostaje w większości mało znany i niedoceniony, czego najdobitniejszym przykładem jest utwór J. Petersburskiego z 1929 r. "Tango Milonga", które powszechnie uważane jest za tango argentyńskie! Główną ideą zadania jest popularyzacja polskich tang za granicą oraz przybliżenie naszej rodzimej twórczości publiczności hiszpańskojęzycznej.

Do projektu Magdalena zaprosiła wybitnych instrumentalistów:

- Stanisław Słowiński skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Finalista konkursu o tytuł "Nowej Nadziei Jazzu" w ramach Novum Jazz Festiwal (2014r.) Laureat Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. W styczniu 2015 r. został uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. W 2016 r. wraz z swoim zespołem wygrał konkrus Jazz Juniors oraz pojawiła się jego płyta „Landscapes too easy to explain”.

- Wiesław Ochwat akordeon. W 2014 roku ukończył ukończył z wynikiem: bardzo dobry z wyróżnieniem dwustopniowe studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu ad Janusza Patera. Obecnie jest studentem trzeciego roku studiów doktoranckich, również na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczestnikiem drugiego roku „Italian Accordion Accademy” zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo projektu dedykowanego sztuce akordeonowej, prowadzonego przez wybitnego akordeonistę i pedagoga Claudio Jacomucci’ego w Urbino we Włoszech.

Podkłady elektroniczne zostały spreparowane przez Ignacego Matuszewskiego –absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie - studia fortepianu jazzowego w klasie Piotra Wyleżoła. Jego pasją od zawsze były instrumenty elektroniczne oraz produkcja muzyczna – jest kolekcjonerem syntezatorów oraz realizatorem studyjnym. Obecnie klawiszowiec i pianista w zespołach takich jak: Stela Squat, Krakow Reggae Band, Między Udami, Kino Zremiksowane. Jego autorski projekt Romantic Fellas zdobył Grand Prix na Festiwalu Młodych talentów 2016 w Szczecinie. Pierwszy rok swego istnienia Romantic Fellas zakończyło na podium najlepiej zapowiadającego się polskiego zespołu na rok 2017 według Brand New Anthem.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 817 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj