MAFIA na naszej scenie
fot. Patrycja Toczyńska

Zespół MAFIA powstał w lutym 1992 roku. Początkowo muzycy prezentowali na koncertach własne wersje znanych standardów światowej muzyki rockowej.
DEBIUT: Na antenie radiowej zespół zadebiutował utworem "Wishing Well" wykonywanym przed laty przez grupę FREE. Następnie pojawiła się "Krótka Piosenka O...", która pilotowała pierwszy album zespołu pt.: "Mafia", a także stała się hymnem festiwalu Jarocin '93.

SKŁAD: Pierwotny skład zespołu to: Tomek Banan Banaś - gitara Tomek Joseph Bracichowicz - instrumenty klawiszowe Marek Motylski - perkusja Paweł Nowak - bas Andrzej Piasek Piaseczny - vocal Zdzisław Dzidek Zioło - gitara Wkrótce Motylskiego zastąpił za perkusją Marcin Korba Korbacz. W tym składzie zespół trwał do odejścia Piaska w 1998 r.

DRUGI ALBUM: W lutym 1994 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią ZIC ZAC, która w 1995 roku wydała drugą płytę Mafii pt.: "Gabinety". Płyta zawiera repertuar dosyć mocny, czasem nawet agresywny. Największymi przebojami stały się jednak ballady "Ja" oraz "Noce Całe", które przez ponad sześć miesięcy nieprzerwanie były na pierwszych miejscach list przebojów i wprowadziły MAFIĘ do czołówki polskich zespołów rockowych. "Gabinety" uzyskały w 1997 roku status złotej płyty. Do chwili obecnej sprzedało się ponad 100 000 egzemplarzy.

SUKCES MAFII: Największym sukcesem wydawniczym zespołu do tej pory była jednak trzecia płyta, pt. "FM" z takimi przebojami jak: "W świetle Dnia", "Imię Deszczu", czy "Noc Za ścianą". Płyta uzyskała miano "złotej" i "platynowej", a do dnia dzisiejszego sprzedało się ponad 150 000 egzemplarzy. Na zmianę muzyki i kształt artystyczny tej płyty wpłynęły pierwsze kompromisy wynikające z udziału Piaska na płycie wydanej przez Roberta Chojnackiego. Dzięki popularności piosenek Chojnackiego Piasek stał się postacią uwielbianą przez wielu młodych ludzi. Grupa zagrała w tym czasie około 200 koncertów w kraju, kilka bardzo udanych w USA (Chicago i Nowy Jork). Powstałe w tym czasie fankluby MAFII działają nieprzerwanie w wielu miastach Polski i skupiają setki fanów, z którymi zespół utrzymuje stały kontakt. W szczytowym okresie popularności grupy wokalista Andrzej Piasek Piaseczny postanowił nagrać solowy album, który był początkiem końca jego współpracy z MAFIą. W kwietniu 1998 roku Piasek zakomunikował swoją decyzję o odejściu, ale zespół koncertował z byłym frontmanem jeszcze do sierpnia 1998 r. Był to trudny moment w historii zespołu i niewątpliwy punkt zwrotny w jego karierze. Pozostali muzycy postanowili znaleźć nowego wokalistę i z nim nagrać czwartą płytę, mającą być powrotem do gitarowego grania, mocniejszego w swoim wyrazie, w którym zespół czuje się zdecydowanie najlepiej. Z wielu kandydatów ostatecznie frontmanem zespołu został Andrzej Majewski.

W NOWYM SKŁADZIE: Zima 98/99 została efektywnie wykorzystana przez zespół na zgromadzenie i nagranie nowego materiału. Promocję nowej płyty MAFIA rozpoczęła w lipcu '99 dynamiczną piosenką pt. "Piaskiem W Oczy". Nowy album zespołu pt. "99" ukazał się we wrześniu 1999 roku. Na płycie znalazło się 12 premierowych piosenek napisanych przez Tomka Banasia, Tomka Bracichowicza i Dzidka Zioło. Autorami tekstów byli: Grzegorz Ciechowski, Andrzej Mogielnicki, Robert Kurpisz i Tomek Banaś. Płytę promowały także piosenki "Nie Ma Takich Miejsc" i "Moja Nieśmiałość". Teledysk do ostatniej piosenki kręcony był m. in. w kosmicznej scenerii stacji satelitarnej w Psarach, a także na legendarnym Dworcu ZOO w Berlinie. W 2005 roku ukazała się płyta Vendetta.
W roku 2011 zespół wydał świąteczny singiel „Wielki mały cud”, który był pierwszym utworem nagranym z wokalistą Normanem. W 2013 roku ukazała się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia szósta płyta „Ten świat nie jest zły”.

Obecnie zespół przygotowuje się do nagrania siódmego albumu skupiając się jednocześnie na działalności koncertowej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 1487 razy

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj