Zespół MAFIA powstał w lutym 1992 roku. Początkowo muzycy prezentowali na koncertach własne wersje znanych standardów światowej muzyki rockowej.
DEBIUT: Na antenie radiowej zespół zadebiutował utworem "Wishing Well" wykonywanym przed laty przez grupę FREE. Następnie pojawiła się "Krótka Piosenka O...", która pilotowała pierwszy album zespołu pt.: "Mafia", a także stała się hymnem festiwalu Jarocin '93.
SKŁAD: Pierwotny skład zespołu to: Tomek Banan Banaś - gitara Tomek Joseph Bracichowicz - instrumenty klawiszowe Marek Motylski - perkusja Paweł Nowak - bas Andrzej Piasek Piaseczny - vocal Zdzisław Dzidek Zioło - gitara Wkrótce Motylskiego zastąpił za perkusją Marcin Korba Korbacz. W tym składzie zespół trwał do odejścia Piaska w 1998 r.
DRUGI ALBUM: W lutym 1994 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią ZIC ZAC, która w 1995 roku wydała drugą płytę Mafii pt.: "Gabinety". Płyta zawiera repertuar dosyć mocny, czasem nawet agresywny. Największymi przebojami stały się jednak ballady "Ja" oraz "Noce Całe", które przez ponad sześć miesięcy nieprzerwanie były na pierwszych miejscach list przebojów i wprowadziły MAFIĘ do czołówki polskich zespołów rockowych. "Gabinety" uzyskały w 1997 roku status złotej płyty. Do chwili obecnej sprzedało się ponad 100 000 egzemplarzy.
SUKCES MAFII: Największym sukcesem wydawniczym zespołu do tej pory była jednak trzecia płyta, pt. "FM" z takimi przebojami jak: "W świetle Dnia", "Imię Deszczu", czy "Noc Za ścianą". Płyta uzyskała miano "złotej" i "platynowej", a do dnia dzisiejszego sprzedało się ponad 150 000 egzemplarzy. Na zmianę muzyki i kształt artystyczny tej płyty wpłynęły pierwsze kompromisy wynikające z udziału Piaska na płycie wydanej przez Roberta Chojnackiego. Dzięki popularności piosenek Chojnackiego Piasek stał się postacią uwielbianą przez wielu młodych ludzi. Grupa zagrała w tym czasie około 200 koncertów w kraju, kilka bardzo udanych w USA (Chicago i Nowy Jork). Powstałe w tym czasie fankluby MAFII działają nieprzerwanie w wielu miastach Polski i skupiają setki fanów, z którymi zespół utrzymuje stały kontakt. W szczytowym okresie popularności grupy wokalista Andrzej Piasek Piaseczny postanowił nagrać solowy album, który był początkiem końca jego współpracy z MAFIą. W kwietniu 1998 roku Piasek zakomunikował swoją decyzję o odejściu, ale zespół koncertował z byłym frontmanem jeszcze do sierpnia 1998 r. Był to trudny moment w historii zespołu i niewątpliwy punkt zwrotny w jego karierze. Pozostali muzycy postanowili znaleźć nowego wokalistę i z nim nagrać czwartą płytę, mającą być powrotem do gitarowego grania, mocniejszego w swoim wyrazie, w którym zespół czuje się zdecydowanie najlepiej. Z wielu kandydatów ostatecznie frontmanem zespołu został Andrzej Majewski.
W NOWYM SKŁADZIE: Zima 98/99 została efektywnie wykorzystana przez zespół na zgromadzenie i nagranie nowego materiału. Promocję nowej płyty MAFIA rozpoczęła w lipcu '99 dynamiczną piosenką pt. "Piaskiem W Oczy". Nowy album zespołu pt. "99" ukazał się we wrześniu 1999 roku. Na płycie znalazło się 12 premierowych piosenek napisanych przez Tomka Banasia, Tomka Bracichowicza i Dzidka Zioło. Autorami tekstów byli: Grzegorz Ciechowski, Andrzej Mogielnicki, Robert Kurpisz i Tomek Banaś. Płytę promowały także piosenki "Nie Ma Takich Miejsc" i "Moja Nieśmiałość". Teledysk do ostatniej piosenki kręcony był m. in. w kosmicznej scenerii stacji satelitarnej w Psarach, a także na legendarnym Dworcu ZOO w Berlinie. W 2005 roku ukazała się płyta Vendetta.
W roku 2011 zespół wydał świąteczny singiel „Wielki mały cud”, który był pierwszym utworem nagranym z wokalistą Normanem. W 2013 roku ukazała się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia szósta płyta „Ten świat nie jest zły”.
Obecnie zespół przygotowuje się do nagrania siódmego albumu skupiając się jednocześnie na działalności koncertowej.