77.Tour de Pologne
 

Ponad 891 kilometrów w ciągu pięciu dni pokonają kolarze w 77. Tour de Pologne UCI World Tour. Wielkie ściganie rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Śląskim, a zakończy 9 sierpnia w Krakowie. Nie zabraknie odcinków dla sprinterów, specjalistów od klasyków i górskich wspinaczek. Trasę wyścigu oficjalnie zaprezentowano w Sportowym Wieczorze w TVP Sport.
 
Tour de Pologne będzie pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. W tym roku polski narodowy wyścig odbędzie się w formule pięcioetapowej, z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez publiczności na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej, za to z obowiązkowym protokołem sanitarnym.
 
- Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo musimy wprowadzić pewne niezbędne ograniczenia. Cały zespół włożył ogromny wysiłek w dostosowanie wyścigu do zasad podyktowanych tą wyjątkową sytuacją. Sport uczy szukać pozytywnych stron i chcemy, aby Tour de Pologne, pierwszy etapowy wyścig UCI World Tour po długiej przerwie, niósł takie pozytywne przesłanie – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.
 
Gośćmi prezentacji byli także Rafał Majka z grupy Bora Hansgrohe, zwycięzca Tour de Pologne z 2014 roku oraz Tomasz Marczyński z grupy Lotto Soudal.
 
- Chciałbym już wrócić do ścigania, ostro trenuję i jestem zadowolony z obecnej dyspozycji. Przed Tour de Pologne pojadę w pięcioetapowym Vuelta Burgos, więc do Polski powinienem przyjechać dobrze przygotowany. Czuję, że na polskiej ziemi będzie dobrze i jeżeli szczęście dopisze, to na pewno będę walczył o zwycięstwo – powiedział Rafał Majka.
 
- Tour de Pologne to dla nas bardzo ważny wyścig. Przyjedziemy z mocnym składem, który może powalczyć w każdym terenie. Mamy grupę sprinterską z Johnem Degenkolbem, który wygrywał już etapy w Polsce. W kwestii ucieczek będę miał wolną rękę razem z Thomasem De Gendtem, a Tim Wellens, który zna smak zwycięstwa w Tour de Pologne, powalczy o klasyfikację generalną – powiedział Tomasz Marczyński z grupy Lotto Soudal.
 
77. Tour de Pologne rozpocznie na Stadionie Śląskim w Chorzowie 5 sierpnia, dokładnie w rocznicę tragicznego wypadku Bjorga Lambrechta. Wyścig rozpocznie się minutą ciszy, a pamięć belgijskiego kolarza zostanie uczczona także poprzez specjalną klasyfikację jego imienia, dla najlepszego młodzieżowca. Pierwszy etap poprowadzi z Chorzowa przez Piekary Śląskie, Ogrodzieniec, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, do Katowic. Tu kolarze pokonają trzy rundy i zafiniszują przy Spodku. Partnerem startu pierwszego etapu jest Województwo Śląskie.
 
Drugi etap także powinien zakończyć się sprinterską rozgrywką. Po starcie z Opola kolarze wjadą na Górę Świętej Anny, powalczą na Lotnych Premiach LOTTO Strzelce Opolskie oraz Ujazd i zafiniszują w Zabrzu. Trzeci etap rozpocznie się w Wadowicach, mieście urodzin świętego Jana Pawła II. W ten sposób 77. Tour de Pologne nawiązuje do setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. Trzeci etap to także pierwsze wysokie góry w tegorocznym wyścigu. Na trasie znajduje się siedem górskich premii, w tym podjazdy na Kocierz i Przegibek, a także lotne premie w Wilkowicach i Łodygowicach. Partnerem mety w Bielsku-Białej jest Województwo Śląskie.
 
O losach wyścigu może zdecydować czwarty, królewski etap BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska. Doskonale znane rundy z podjazdami pod Ścianą HARNAŚ i Ścianą BUKOVINA. Finałowy etap rozpocznie się w Zakopanem, a po pokonaniu kilku górskich wyzwań (Ząb, przełęcz Krowiarki) oraz lotnej premii w Czarnym Dunajcu, peleton zafiniszuje w Krakowie. Tam poznamy zwycięzcę 77. Tour de Pologne UCI World Tour.
 
W 77. Tour de Pologne kolarze będą rywalizować w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, klasyfikacji Najlepszy Góral, klasyfikacji Najlepszy Sprinter LOTOS, klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, klasyfikacji Zwycięzca Etapu DRUTEX, klasyfikacji drużynowej, klasyfikacji Najlepszy Polak LOTOS, a także klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.
 
A tu aktualne linki z materiałami do wykorzystania
 
Mapy i profile etapów, mapa Polski z trasą: https://we.tl/t-dHhjpu9E6N
 
Zwiastun: https://we.tl/t-qjydFH9PLL
 
Zdjęcia: https://www.tourdepologne.pl/media/  
 
Zdjęcia: http://archiwumtdp.pl/tour-de-pologne/  
 
Animacje trasy w wersjach:
 
Wszystkie etapy łącznie wersja pl:
https://we.tl/t-7tK6ToSwm5
Każdy z etapów z osobna wersja pl:
https://we.tl/t-bIMZ80UUTk
 

TOUR DE POLOGNE JUNIOR 2020
 
Cztery miasta, cztery trasy i cztery niezwykłe wyścigi – cykl Tour de Pologne Junior rozpocznie się 5 sierpnia w Katowicach, a zapisy startują już dziś.
 
Tour de Pologne Junior to cykl wyścigów dla dzieci i młodzieży towarzyszący naszemu narodowemu wyścigowi kolarskiemu Tour de Pologne UCI World Tour. Umożliwia on licencjonowanym młodym kolarzom oraz zawodnikom ze szkółek kolarskich w wieku 11-14 lat profesjonalną rywalizację na najwyższym poziomie.
 
- Od lat organizujemy podczas Tour de Pologne projekty popularyzujące kolarstwo i promujące aktywne spędzanie czasu wśród różnych grup – Tour de Pologne Amatorów, Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne Junior. W tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią odbędzie się tylko Tour de Pologne Junior. Zawody szczególnie mi bliskie, bo pełne pasji i młodzieńczego zaangażowania. A przecież wśród tych młodych zawodniczek i zawodników są przyszłe gwiazdy kolarstwa – mówi Agata Lang, Dyrektor Tour de Pologne Junior.
 
W tym roku Tour de Pologne Junior składa się z czterech wyścigów rozgrywanych w miastach etapowych Tour de Pologne – Katowicach, Zabrzu, Bielsku-Białej oraz Krakowie. Zawodnicy rywalizują w kategorii żak (11-12 lat) oraz młodzik (13-14 lat). Limit uczestników wynosi 150 osób, te same osoby rywalizują we wszystkich czterech wyścigach. Walka o zwycięstwo odbywać się będzie nie tylko na poszczególnych wyścigach, ale także w klasyfikacji generalnej.
 
- Jako mały chłopak śledziłem barwny peleton Wyścigu Pokoju i z zafascynowaniem obserwowałem pędzących kolarzy. Dziś młodzi ludzie mają dużo więcej atrakcji i możliwości niż przed laty, a mimo to sport nadal pozostaje chyba najwspanialszym wychowawcą i nauczycielem. Dlatego cieszę się, że po możemy dać dzieciakom szansę rywalizacji i to w sąsiedztwie zawodowego Tour de Pologne, w którym będą mieli okazję zobaczyć największe kolarskie gwiazdy – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Tour de Pologne
 
Cechą charakterystyczną Tour de Pologne Junior jest to, że rywalizacja odbywa się na fragmencie trasy, którą pokonują gwiazdy zawodowego peletonu Tour de Pologne UCI World Tour. I tak w Katowicach młode zawodniczki i młodzi zawodnicy będą rywalizować na rundzie obok Spodka z finiszem w al. Korfantego, w Zabrzu czeka na nich także szybka i dynamiczna runda z metą obok Areny Zabrze, Bielsko-Biała to wymagająca runda z finiszem pod górkę w al. Armii Krajowej, w końcu Kraków to doskonale znane Błonia i meta w al. Focha.  
 
Szczegółowy program oraz mapki poszczególnych wyścigów znajdują się na stronie www.tourdepolognejunior.pl. Tam także jest aktywny link do zapisów oraz regulamin. Sponsorem Głównym Tour de Pologne Junior jest ORLEN Paliwa.
 
 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj