Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza na wystawę czasową „Granie nie tylko na ekranie”, prezentującą związane z tematyką gier eksponaty pochodzące ze zbiorów własnych, kolekcji Mariusza Kmity oraz osób prywatnych.
Nasi goście mają niepowtarzalną okazję zobaczyć różnego rodzaju gry: planszowe, zręcznościowe, logiczne, elektroniczne z wizerunkami ulubionych postaci z bajek: „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Pszczółka Maja”, „Mis Uszatek:, „Koziołek Matołek”, „Wilk i Zając”, „Piaskowy Dziadek” i wielu innych.
Na wystawie można obejrzeć też stare zabawki: klocki, układanki, puzzle, karty, bierki, pchełki, kulki czy serso, a także klasy czy gumę.
Dorośli mogą przypomnieć sobie gry, którymi bawili się w dzieciństwie i podzielić się wspomnieniami ze swoimi pociechami. Zwiedzający będą mogli przeżyć niezwykłe emocje sprawdzając swoje umiejętności, spryt, refleks i pamięć w grach przygotowanych dla gości muzeum.
Dla wielbicieli grania na ekranie została przygotowana dedykowana wystawie i projektowi „Dostępne OligofrenoDobranocki” gra, której bohaterem jest Reksio oraz inne niespodzianki.
Sympatyków gier zapraszamy także na „Dzień Gier” organizowany 29 września w godzinach od 10.00 do 18.00.
Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne „Granie i zdolności rozwijanie” – w formie gier, zabaw i konkursów, na których uczestnicy rozwiną refleks, umiejętność logicznego myślenia, współpracy, a także poznają smak sportowej rywalizacji. Wystawę można będzie oglądać do 7 lutego 2019 roku.
Gry planszowe i zręcznościowe oprócz dobrej zabawy, umożliwiają odreagowanie stresów i pozwalają wczuć się w różne role. Rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia – analizy i syntezy, przewidywania skutków, planowania działań, podejmowania decyzji oraz ponoszenia odpowiedzialności za nie. Uczą strategii, kształtują umiejętność myślenia o kilka kroków w przód, by wygrać lub uniknąć błędu. Rozwijają także umiejętności społeczne i interpersonalne, postępowania według ustalonych reguł oraz uczą zasad zdrowego współzawodnictwa. Są znakomitym sposobem spędzania wspólnego czasu z rodziną oraz alternatywą dla telewizji, komputera i smartfona.
Wystawa towarzyszy projektowi „Dostępne OligofrenoDobranocki - cykl integracyjnych warsztatów artystycznych i zajęć edukacyjnych” realizowanemu przez Muzeum Dobranocek w partnerstwie z Zespołem Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej, Zespołem Szkół Gospodarczych w Rzeszowie oraz Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodzin.
Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, Gazeta Codzienna Nowiny, Nasz Dom Rzeszów, Nauczyciel i Szkoła, nowiny24.pl, Gazeta Wyborcza w Rzeszowie, rzeszow.wyborcza.pl, galicjusz.pl, gdziecko.pl, resinet.pl
Patronat honorowy: Fundacja Reksio, Tactic, Gamekeeper
Projekt jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury pn. „Kultura dostępna”, celem którego jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego