EDD na Podkarpaciu 2018
Już niedługo rusza 26 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa i po raz czternasty odbędzie się również na Podkarpaciu. Tegorocznym hasłem, spinającym wszystkie wydarzenia w całym kraju będzie: „Niepodległa dla wszystkich”. Ta wyjątkowa akcja, mająca tak długą tradycję w całej Europie, daje nam zwykle możliwość, by spojrzeć na otaczające nas dziedzictwo z nowej perspektywy, by eksplorować nowe aspekty naszej kultury, by zobaczyć jej zabytki w nieco innym świetle. Ale tym razem, hasło nawiązujące do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest znakomitą okazją by przede wszystkim - wspólnie celebrować tą wyjątkową rocznicę, cieszyć się Polską, jej wolnością i suwerennością, a przede wszystkim – kulturą, którą udało nam się ocalić.
„Niepodległa dla wszystkich” to cały cykl różnorodnych wydarzeń kulturalnych, happeningów, wystaw, pikników historycznych, gier miejskich, koncertów i spotkań, które na Podkarpaciu stworzą dla państwa platformę edukacyjną, dzięki której poznamy lepiej kraj, o który warto było walczyć i ludzi, którzy skłonni byli to robić. EDD da nam możliwość wsłuchania się w idee niepodległości, które towarzyszyło wielu pokoleniom Polaków od czasów zaborów, podzielenia się wieloma fascynującymi historiami mówiącymi o śmiałych czynach bohaterów i zwykłych ludzi, gotowych do największych poświęceń w imię wolności.
Dzięki EDD, akcja poznawania zabytków, milczących świadków historii, może zmienić się w porywającą podróż do przeszłości, podczas której będziemy mogli poznać ludzi żyjących niegdyś w naszych wsiach i miasteczkach, ich walkę, ich trud i ofiary złożone na ołtarzu ojczyzny. Będziemy mogli prześledzić proces budowania polskiej tożsamości. Może zrozumiemy, dlaczego dziś, choć jesteśmy narodem śmiałych wizji, odważnie patrzącym w przyszłość, tak kurczowo trzymamy się przeszłości, która nas zrodziła, wykazujemy tak ogromne przywiązanie do tradycji, do ziemi i do wolności.
Tegoroczne EDD to nie tylko historia, zabytki, czy kilka imprez kulturalnych. To przede wszystkim świetna lekcja patriotyzmu i szansa dla zbudowania prawdziwej wspólnoty z człowiekiem obok. Razem możemy przywołać pamięć ważnych chwil i wyjątkowych ludzi, wyrazić swoją wdzięczność, wspólnie podziękować za „Niepodległą”.
W bogatym programie EDD każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W drugi (8-9) i trzeci (15-16) weekend września zapraszamy Państwa wspólnego świętowania w wielu instytucjach kultury Podkarpacia, a szczególnie do:
Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, 8 września - Wojewódzka Inauguracja Obchodów EDD na Podkarpaciu (wieczór poetycki, koncert)
Program Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podkarpackim
NIEPODLEGŁA DLA WSZYSTKICH
Wrzesień 2018
BOLESTRASZYCE
Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, Niepodległa w Bolestraszycach, 16 września
BÓBRKA
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Piknik naukowy, 16 września
KROSNO
Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Czas Patriotów, 8 września
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Dzień Otwarty, 8 września
MIELEC
,,Jadernówka” Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, August Jaderny – fotografista, 8 września
Muzeum Regionalne SCK w Mielcu, Sadzenie Dębu Niepodległości porucznika Franciszka Dubiela, 15 września
PRZEMYŚL
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Pamięć , 15 września
RZESZÓW
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie (Wypożyczalnia Główna, Wypożyczalnia Muzyczna, Filie nr 2, 4, 6, 7, 8, 9, 13, 20), cykl imprez, 8 września – 5 października
Oddział dla dzieci WiMBP w Rzeszowie, Zapisane w terenie, 15 września
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, W drodze ku niepodległości, 7 września
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Rzeszów Edwarda Janusza i Rodziny, 8 września – 30 października
Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Triennale Malarstwa Srebrny Czworokąt, 8-9 września, 15-16 września
Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin, Podkarpackie Wędrówki, 8, 15 września
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Preteksty kulturalne – Stasiuk i niepodległość, 8 września
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Świat wspomnień, 8-9 września
Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, Droga do niepodległości oczami chłopów, 9 września
Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury, Mamma Mia!, 9 września
Atelier Aparat Caffe, Cyjanoportrety, 9 września
Rzeszowski Dom Kultury, Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich, 9 września
SANOK
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Niepodległa dla wszystkich w Galicyjskim Rynku, 9 września
STALOWA WOLA
Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, Niepodległa dla wszystkich, 9, 16 września
STRZYŻÓW
Dom Kultury ,,Sokół” w Strzyżowie, Koncert z okazji stulecia odzyskania niepodległości, 15 września
TYCZYN
Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie, filia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie, Niepodległa dla wszystkich, 9, 15, 16 września
ŻARNOWIEC
Muzeum im. Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, 16 września
Wszystkie organizowane w ramach EDD przedsięwzięcia odbywają się według ogólnie ustalonych zasad:
mają miejsce tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (w tym roku 8-9 i 15-16 września), są bezpłatne, odbywają się pod wspólnym hasłem (w tym roku: Niepodległa dla wszystkich) ich identyfikacja wizualna jest spójna (proszę wypatrywać błękitnych plakatów i flag)
Koordynatorem ogólnopolskim EDD jest Narodowy Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.