„…aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”
/Juliusz Słowacki, „Beniowski”/
Słowa Słowackiego stały się inspiracją dla powołania ogólnopolskiego konkursu literackiego przeznaczonego dla młodzieży w wieku 13 – 19 lat w 2016 roku, by popularyzować twórczość wybitnych pisarzy polskich i umożliwiać rozwój utalentowanej literacko młodzieży (2016 - Sienkiewicz, 2017 - Conrad, 2018 - Herbert).
W tym – 2019 roku – w 150 rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego pięknym słowem uzdolnionej młodzieży będziemy upowszechniać twórczość czwartego polskiego wieszcza. 3-etapowy konkurs zakończy się Galą Finałową pn. „Wyspiańskie Mikołajki” w dn. 7 grudnia 2019 roku
w Warszawie, podczas której zostanie wystawiony spektakl zrealizowany na podstawie najlepszego scenariusza.
Zgodnie z Regulaminem konkursu, by zostać laureatem Złotego, Srebrnego lub Brązowego Pióra
i otrzymać atrakcyjne nagrody rzeczowe młodzież musi pokonać rówieśników w trzech etapach rozgrywek literackich:
I ETAP – WYSPIAŃSKIEGO „BĄDŹ JAK METEOR, JAK BŁYSKAŃCE” CZYLI WYPRZEDZIĆ SWOJĄ EPOKĘ – utwór w dowolnej formie literackiej do 1000 słów
II ETAP – WESELE 2019 – OPOWIADANIE NA PODSTAWIE WYBRANEGO WĄTKU/POSTACI DRAMATU WYSPIAŃSKIEGO – AUTORSKA INTERPRETACJA (objętość pracy maks. 4 strony A4).
III ETAP - WESELE 2019 – SCENARIUSZ SPEKTAKLU TEATRALNEGO NA PODSTAWIE WŁASNEGO OPOWIADANIA (objętość pracy maksymalnie 30 stron A4, razem z didascaliami i przypisami odautorskimi).
Konkurs obejmuje 3 etapy. Udział w I etapie konkursu umożliwia uczestnictwo w kolejnych. Zgłoszenia utworów w dowolnej formie literackiej na I etap do 15.04.2019 roku.
Prace oceniać będzie niezależne Jury złożone z pisarzy i przedstawiciela organizatora konkursu.
Laureatom Złotego / Srebrnego i Brązowego Giętkiego Pióra zostaną przyznane specjalne statuetki, nagrody rzeczowe w postaci laptopa, tabletu i e-czytnika, a finaliści konkursu otrzymają dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Nagrodami rzeczowymi i dyplomami zostaną również obdarowani nauczyciele, którzy doprowadzą swoich uczniów do Finału Konkursu Literackiego o nagrodę „Giętkiego Pióra”.
Najlepsze prace ze wszystkich etapów konkursu zostaną wydane w specjalnej pamiątkowej publikacji
i będą również dostępne na stronie internetowej projektu.
Konkurs jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.