Festiwal Wyczytanej Książki

III. edycja – 12-15 czerwca 2019 r.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na III. Edycję Festiwalu Wyczytanej Książki – czterodniowego, uroczystego święta książki, która dostaje drugą szansę na zdobycie Czytelnika. Festiwal obejmuje działania dotyczące aktywnej promocji literatury i czytelnictwa oraz takie, których istotą jest współtworzenie kultury. Celem projektu jest rozbudzenie potrzeb kulturalnych i kształtowanie nawyków korzystania z dzieł literackich.

 

Projekt WiMBP w Rzeszowie zyskał uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

 

Festiwal odbędzie się w dniach od 12 do 15 czerwca 2019 roku, w przestrzeni Miasta Rzeszowa oraz placówkach Biblioteki. W ramach projektu zorganizowano: akcję bookcrossingową, rodzinny piknik
w bibliotece, warsztaty, spektakle, gry plenerowe oraz happeningi czytelnicze, skierowane do wszystkich grup wiekowych.

Wśród gości specjalnych zaproszonych do udziału w Festiwalu są poczytni autorzy literatury dla dzieci
i dla dorosłych:

Marcin Pałasz – autor książek dla dzieci oraz słuchowisk radiowych, a także laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jego najpopularniejsze dzieła to Straszyć nie jest łatwo, Wakacje w wielkim mieście, Wszystko zaczyna się od marzeń, Licencja na zakochanie oraz Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika. Popularność rozpoczęła się od książki Sposób na elfa, wyróżnioną
w 2012 roku  w Konkursie na Książkę Roku 2012 przez polską sekcję IBBY.

Anna Kańtoch – autorka książek dla młodzieży i dorosłych. Pięciokrotna laureatka Nagrody
im. Janusza A. Zajdla. W 2013 r. została wyróżniona nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za powieść Wiara oraz Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść Niepełna

Hanna Cygler -  polska pisarka i tłumaczka języka szwedzkiego oraz angielskiego, Specjalizuje się się
w literaturze obyczajowej. O sobie napisała: „… pragnę pisać książki, które sprawiają przyjemność moim czytelnikom”. Wśród najpopularniejszych powieści znajdą się takie pozycje jak: Kolor bursztynu, Tryb warunkowy, W cudzym domu.

Wojciech Chmielarz – autor kryminałów, znany z cyklu książek Jakub Mortka. W 2013 i 2014 został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, a w 2015 r. został jej laureatem za powieść Przejęcie. Pracuje również jako dziennikarz, publikował m. in. dla Pulsu Biznesu, Polityki, Nowej Fantastyki.

Marek Bieńczyk – pisarz, eseista, historyk literatury, tłumacz. Laureat Nagrody Literackiej Nike 2012 za zbiór esejów Książka twarzy. Oprócz pisarstwa pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN oraz wykłada w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Specjalizuje się w zakresie literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej.

Justyna Bednarek – pisarka, dziennikarka i ilustratorka, której Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek walczyły w 2015 roku o Tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. W 2018 r. zdobyła Nagrodę Koziołka Matołka – Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za Pan Kardan i przygoda
z vetustasem.
W 2018 również jej bajka Babcocha zyskała nominację do tytułu Książki Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY.

Anna Cieplak – Pisarka i koordynatorka projektów kulturalnych. Związana z Krytyką Polityczną. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść Ma być czysto. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą.  Została stypendystką programu Aktywność obywatela. Nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN za wzmacnianie cieszyńskiej tożsamości lokalnej oraz wypracowanie wzorowych rozwiązań współpracy z wolontariuszami.

Marcin Wroński – (ur. 1972 w Lublinie), pisarz i dramaturg, autor popularnego cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Laureat m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru i dwukrotnie Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników.

Debiutował w 1992 roku, w latach 90. związany z nurtem „trzeciego obiegu”. Popularność
i życie z pióra przyniósł mu jednak cykl kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim rozpoczęty w 2007 Morderstwem pod cenzurą, a zakończony Glinami z innej gliny (2018). Za Pogrom w przyszły wtorek pierwszy w historii Nagrody Wielkiego Kalibru otrzymał zarówno nagrodę jurorów, jak też po raz drugi nagrodę czytelników (2014). Pogrom… w 2017 – w opracowaniu autora – miał premierę sceniczną jako widowisko plenerowe, wykorzystujące środki teatralne i filmowe.

Kryminały M. Wrońskiego były tłumaczone na rosyjski i francuski. Autor pracuje nad współczesnym thrillerem politycznym.

 

Nad Festiwalem został objęty  patronat honorowy Marszałka Wojewódzka Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla i Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca.

Patronami medialnymi zostali: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, nowiny24.pl.

 

http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,3815,iii-edycja-festiwalu-wyczytanej-ksiazki-zaproszenie.html


Szczegółowy harmonogram Festiwalu Wyczytanej Książki:

12 czerwca, środa

godz. 9.00 – Spotkanie autorskie dla dzieci z MARCINEM PAŁASZEM,  Oddział dla Dzieci
i Młodzieży,  ul. Słowackiego 11)

godz. 10.00  Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadkumiędzypokoleniowe spotkania czytelnicze, (WiMBP, ul. Sokoła 13, organizator: Filia WiMBP nr 10)

godz. 10.30 – Spotkanie autorskie dla dzieci z ANNĄ KAŃTOCH, (Filia WiMBP nr 13,
ul. Iwonicka 38)

godz. 17.00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z HANNĄ CYGLER, (Filia WiMBP nr 6,
ul. Podwisłocze 6)

godz. 18.00   BAJKA NA DOBRANOC  spotkanie plenerowe z aktorem HENRYKIEM HRYNIEWICKIM,  (Park Jedności Polonii z Macierzą okolice amfiteatru przy ul. Puławskiego)

 

13 czerwca, czwartek

godz. 10.00 Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadkumiędzypokoleniowe spotkania czytelnicze,  (Filia WiMBP nr 20, ul. Solarza 9a)

godz. 10.00   PODCHODY ZA KSIĄŻKĄ  - gra miejska propagująca akcję wymiany książek
między uczniami rzeszowskich szkół, (Park Jedności Polonii z Macierzą, ul. Cieplińskiego
– ul. Pułaskiego)

godz. 17.00  Spotkanie autorskie dla dorosłych z WOJCIECHEM CHMIELARZEM, (WiMBP, ul. Sokoła 13)

godz. 18.00   Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARKIEM BIEŃCZYKIEM, (Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2)

godz. 18.00   BAJKA NA DOBRANOC – spotkanie plenerowe z aktorem HENRYKIEM HRYNIEWICKIM, (Plac zabaw przy ul. Podchorążych)

 

14  czerwca, piątek 

godz. 9.00  Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadkumiędzypokoleniowe spotkania czytelnicze, (Filia WiMBP nr 6 ul. Podwisłocze 6)

godz. 9.00  Spotkanie autorskie dla dzieci z JUSTYNĄ BEDNAREK, (Filia WiMBP nr 4, ul. Ofiar Katynia 15)

godz. 9.30  – KSIĄŻKI NIE DO CZYTANIA – warsztaty kreatywnego recyklingu z ALBINEM TALIKIEM, dla młodzieży  (Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2)

godz.11.00  Spotkanie autorskie dla  młodzieży z ANNĄ CIEPLAK, (WiMBP, ul. Sokoła 13)

godz.17.00   –  KSIĄŻKA i KUCHNIA warsztaty kulinarne dla dzieci z JUSTYNĄ BEDNAREK, (obowiązują zapisy,  Filia WiMBP nr 10, ul. Podchorążych 1, tel.: (17) 8669-477, e-mail: filia- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

15  czerwca, sobota

RODZINNY PIKNIK W BIBLIOTECE (WiMBP, ul. Sokoła 13):

godz. 16.30 – LITERACKI BOHATER – konkurs dla dzieci na najciekawszą stylizację inspirowaną ulubioną bajką,

godz. 17.00 – wernisaż prac uczestników warsztatów kreatywnego recyklingu z udziałem ALBINA TALIKA,

godz. 17.00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARCINEM WROŃSKIM, (WiMBP, ul. Sokoła 13)

godz. 17.30 – Rozdanie nagród w konkursie LITERACKI BOHATER,

godz. 18.00   BAJKA NA DOBRANOC  z aktorem HENRYKIEM HRYNIEWICKIM,

godz. 19.00 – 20.00  - BERGAMUTY – interaktywny kabaret dla dzieci,

godz. 17.00 – 21.00  - LITERACKA GRA PRZYGODOWA, FOTOBUDKA, CZYTELNIA PLENEROWA, GIER PLANSZOWYCH, quizy, gry, zabawy  i animacje.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj