Zakończyliśmy cykl audycji z okazji 80 rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Na naszym szlaku znalazły się Stalowa Wola, Rzeszów, Mielec i Dębica. Rozmawialiśmy o początkach COP w tych miejscowościach, o wizji i jej realizacji, o powstałych wówczas fabrykach, osiedlach, szkołach i przedszkolach, o życiu mieszkańców i podejściu ówczesnych władz samorządowych do tego największego przedsięwzięcia gospodarczego II Rzeczypospolitej. Zastanawialiśmy się także nad tym, co z tej spuścizny przetrwało do dzisiaj.
Ostatnim punktem naszej wędrówki była Dębica oraz pobliska miejscowość: Pustków-Osiedle.
AUDYCJĘ PRZYGOTOWALI BERNADETA SZCZYPTA I ADAM GŁACZYŃSKI
Centralny Okręg Przemysłowy, to nie tylko fabryki ale także, budowane równocześnie, całe osiedla dla pracowników, którzy przyjeżdżali często z odległych części Polski. I właśnie po takim osiedlu, w Pustkowie Osiedlu dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy Jacek Dymitrowski oprowadzał Bernadetę Szczyptę.
Na szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego w Pustkowie Osiedlu jest jedyny zbudowany w ramach COP kościół. Teraz, po gruntownym remoncie pełni funkcję kaplicy przedpogrzebowej.
Odwiedziliśmymy Zakład, który jest spadkobiercą jednej z firm Centralnego Okręgu Przemysłowego w Dębicy. Teraz jest to Firma Oponiarska Dębica SA, swój początek ma w 1939 roku, oficjalnie otwarta została wtedy Fabryka Gum Jezdnych "Stomil".