W programie z udziałem zaproszonych gości przyglądamy się przemianom w Polsce po 1989 roku. Kultura, edukacja, gospodarka, życie społeczne, a także sposoby spędzania wolnego czasu, czy poczucie humoru - w każdej z tych dziedzin obserwujemy zachodzące zmiany.
W naszym programie staramy się zestawić sprawy poważne z anegdotą oraz wspomnienia - ze współczesnym postrzeganiem różnych zjawisk. Zachęcamy słuchaczy do telefonicznego i mailowego udziału w audycji. E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 17 222 22 22. Spotykamy się w każdy wtorek o godz. 17:05.
Zupełnie inny charakter, niż w poprzednich latach, będą miały tegoroczne zakupy przedświąteczne. Z powodu obostrzeń sanitarnych, do 29 listopada zamknięta jest część sklepów w galeriach handlowych. Z tego powodu, coraz więcej Polaków dokonuje zakupów przez Internet, a to wymusza na firmach zmianę strategii reklamy swoich produktów: Jak powiedział nam ekspert do spraw PR prof. Uniwersytetu Warszawskiego Dariusz Tworzydło, reklamy w dużej mierze przeniosły się do sieci, bo właśnie tam konsumenci szukają informacji o towarach i usługach.
Nasz gość zachęcał konsumentów do wspierania polskiej gospodarki, poprzez zakup towarów wyprodukowanych przez rodzime firmy. Przestrzegał też przed pochopnymi decyzjami zakupowymi online, żeby nie paść ofiarą oszustów internetowych.
W audycji "Świat się zmienia" mowa była o resocjalizacji osadzonych i byłych więźniów. Czym jest resocjalizacja i jakie metody są stosowane wyjaśniała dr Dorota Pstrąg z Uniwersytetu Rzeszowskiego z Zakładu Pedagogiki Resocjalizacyjnej Instytutu Pedagogiki.
Gośćmi audycji byli też przedstawiciele służby więziennej - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Dębicy kpt. Mariusz Konefał oraz wychowawca więzienny mł. chor. Piotr Osak pracujący w Zakładzie Karnym w Dębicy, którzy opowiedzieli o tym jak wygląda proces resocjalizacji w więzieniu. Dowiedzieliśmy się też na czym polega indywidualizacja resocjalizacji i jakie programy do tego służą. Agnieszka Szeliga-Żywioł, wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Probacja, kierownik merytoryczny Centrum Integracji pro Domo w Krakowie powiedziała jak zmienia się resocjalizacja więźniów na przestrzeni lat oraz wyjaśni na jaką pomoc mogą liczyć osoby opuszczające zakład karny.
Z gośćmi audycji rozmawiała Justyna Piekło.
Od kilku tygodni żyjemy w sytuacji rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. W przygnębiającym krajobrazie codzienności optymizmem i nadzieją napawa fakt, że trudny czas wyzwolił w wielu z nas wolę działania, uruchomił pokłady solidarności i zwykłej ludzkiej życzliwości. Iwona Piętak rozmawia o tym z socjologiem z UR dr Hubertem Kotarskim.
"Gdzie ci mężczyźni?" śpiewała ponad 40 lat temu Danuta Rinn, pytając w lekkiej formie o styl życia przedstawicieli "płci brzydkiej" i zachowanie w codziennych sytuacjach.
W naszych czasach pytanie, co to znaczy być "prawdziwym mężczyzną" słychać coraz częściej. Wykształcony, wrażliwy na sztukę, posiadacz pełnego portfela, "pantoflarz", czy despotyczny macho?
Jaki jest wizerunek współczesnego mężczyzny, jakie są oczekiwania wobec niego i wyzwania, którym musi sprostać. Jaki jest wzorzec męskości?
Gośćmi Iwony Piętak były: dr Izabela Wodzińska historyk z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i pedagog Katarzyna Orkisz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie.