W ostatnim odcinku cyklu "Tułaczy los" zaprezentowaliśmy relację z wyjazdu na tzw. Grzędę Sokalską skąd nastąpiły przesilenia w ramach akcji H-T w 1951 roku. 29 listopada 2017 roku na obecną Ukrainę wyjechali uczestnicy projektu "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich".
Bełz, Sokal i Krystynopol odwiedziły osoby przesiedlone, uczniowie szkół w Ustrzykach Dolnych oraz przedstawicielki realizujących projekt Stowarzyszenia Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy - Edyta Salnikow i Fundacji Bieszczadzkiej- Lucyna Sobańska. Byli tam także dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów Bernadeta Szczypta i Rafał Potocki.
Autorką reportażu i całego cyklu jest Bernadeta Szczypta.
Bohaterką szóstego odcinka cyklu "Tułaczy los" jest pani Leokadia Sobiecka, która urodziła się w Sokalu. Jej dzieciństwo naznaczone zostało dramatycznymi wydarzeniami. I chodzi nie tylko o przesiedlenie w Bieszczady w ramach akcji H-T. Tej historii Bernadeta Szczypta wysłuchała wspólnie z uczennicami Julią Budzowską i Martą Jajko.
Nagrania prezentowane w tym cyklu powstały w ramach projektu "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich". Projekt realizowało Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, partnerem była Fundacja Bieszczadzka, a patronat medialny pełniło Polskie Radio Rzeszów.
Po historii pani Leokadii przypominamy relację z wyjazdu uczestników projektu na tzw. Grzędę Sokalską. Tę relację jesienią 2017 roku przygotował Rafał Potocki.
W czwartym odcinku cyklu "Tułaczy los" zapraszamy na spotkanie z siostrami paniami Natalią Iniewicz i Krystyną Markowicz. Panie urodziły się w Uhnowie i tam mieszkały do czasu wysiedlenia w Bieszczady. W 1951 roku rodzina zamieszkała w Ustrzykach Dolnych. Jak pamiętają swoje rodzinne miasteczko? Co zastały po przyjeździe w Bieszczady? I jak bardzo w przetrwaniu pomogła rodzinna więź? Tej opowieści Bernadeta Szczypta wysłuchała wspólnie z uczniami Marią Bernat, Julią Duszczyk i Marcelem Markowiczem.
Historie osób przesiedlonych w ramach Akcji H-T prezentowane w tym cyklu nagrane zostały podczas realizacji projektu "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich". Projekt realizowało Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, partnerem była Fundacja Bieszczadzka, a nasza rozgłośnia sprawowała patronat medialny.
W trzecim odcinku cyklu swoją historią podzieliła się pani Adolfina Ner, która w 1951 roku w chwili przesiedlenia w Bieszczady miała 6 lat. Co ciekawe była to dla niej już druga przeprowadzka. Wróciliśmy też do rozmowy jaką w październiku 2017 roku Bernadeta Szczypta przeprowadziła z uczniami szkół w Ustrzykach Dolnych, którzy uczestniczyli w projekcie "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich". To w ramach tego projektu powstały prezentowane w audycji nagrania oraz publikacja. Projekt realizowało Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, partnerem była Fundacja Bieszczadzka, a nasza rozgłośnia sprawowała patronat medialny.
Autorką cyklu jest Bernadeta Szczypta
Bohaterką drugiego odcinka cyklu "Tułaczy los" jest pani Zofia Zięba, z którą w Izbie Pamięci Akcji H-T 1951 w Ustianowej spotkały się uczennice Maja Dziwisz i Aleksandra Frankowska oraz nasza dziennikarka Bernadeta Szczypta.
Pani Zofia opowiada o tym, jak zapamiętała przesiedlenie w Bieszczady i jak jej rodzina poradziła sobie w tym trudnym czasie. Z kolei pan Zygmunt Krasowski historyk, regionalista i propagator wiedzy o tych wydarzeniach wyjaśnia dlaczego w ogóle doszło do zmiany granic w 1951 roku a tym samym do akcji H-T.
Nagrania, które prezentujemy w naszym cyklu powstały w ramach projektu "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich". Projekt realizowało Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, partnerem była Fundacja Bieszczadzka, a Polskie Radio Rzeszów sprawowało patronat medialny. Chodziło o to, aby młodzi ludzie, uczniowie szkół w Ustrzykach Dolnych, poznali historię akcji H-T, spotkali się osobami przesiedlonymi w Bieszczady, nagrali wywiady i je spisali.
Rozpoczynamy nowy cykl audycji pod tytułem "Tułaczy los" - historie mieszkańców Bieszczad przesiedlonych w ramach akcji H-T. To opowieści ludzi, którzy w 1951 roku zostali wyrwani ze swoich rodzinnych stron, wygodnych domów, żyznych ziem. Musieli wyjechać w teren górzysty, zimny, nieprzyjazny.
Co zastali w Bieszczadach? Jak sobie poradzili z tą skrajną sytuacją? Co pozwoliło im przetrwać?
Jako pierwsza swoją historię opowie mieszkanka Brzegów Dolnych pani Mieczysława Syczak.
Nagrania powstały w ramach projektu "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich". Projekt realizowało Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, partnerem była Fundacja Bieszczadzka a patronem medialnym nasza rozgłośnia. Autorką cyklu jest Bernadeta Szczypta.