Vademecum Wyborcze
W niedzielę odbędą się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21.
Jeśli chcemy wziąć udział w głosowaniu musimy okazać komisji wyborczej dokument tożsamości ze zdjęciem. Dostaniemy 2 białe karty do głosowania. W wyborach do Sejmu można zagłosować tylko na jedną osobę. Na karcie do głosowania wybieramy listę komitetu, na który chcemy zagłosować i stawiamy znak „X” w kratce obok nazwiska wybranej osoby. W wyborach do Senatu również można zagłosować tylko na jedną osobę. Na karcie do głosowania stawiamy znak „X” w kratce przy nazwisku osoby, na którą chcemy oddać swój głos.
Głos będzie nieważny jeśli postawimy znak „X” w kratce obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z różnych list lub nie postawimy znaku „X” w kratce obok nazwiska żadnego kandydata.
Informacje w jaki sposób oddać głos można znaleźć na dole karty do głosowania.
W wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
Jeszcze tylko dziś i jutro można dopisać się do spisu wyborców. To ważne dla osób, które w niedzielnych wyborach parlamentarnych chcą głosować poza miejscem stałego zamieszkania. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć w urzędzie gminy, w której zamierza się głosować do 8 października.
Wyborcy mogą też ubiegać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jesteśmy wpisani do spisu wyborców w terminie do 11 października. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnej komisji wyborczej w kraju i za granicą. Dokument jest wydawany od ręki. Można go odebrać osobiście lub upoważniając do tego pisemnie inną osobę.
W wyborach parlamentarnych 13 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
Do poniedziałku wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. 13 października będziemy wybierać posłów i senatorów.
Wniosek w sprawie głosowania korespondencyjnego uprawnieni wyborcy składają do komisarza wyborczego osobiście lub korespondencyjnie. Muszą do niego dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności. Termin mija 30 września. W naszym województwie siedziby komisarzy wyborczych znajdują się w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.
Wyborca, który będzie głosować korespondencyjnie otrzyma pocztą specjalny pakiet wyborczy. Zawiera on karty do głosowania do Sejmu i Senatu, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, instrukcję oraz kopertę zwrotną.
Po oddaniu głosu, karty do głosowania i podpisane oświadczenie wkłada się do koperty i przekazuje pracownikowi poczty. Przesyłkę można też osobiście dostarczyć do obwodowej komisji wyborczej.
Do jutra można zgłaszać kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Członkiem takiej komisji może być osoba pełnoletnia, stale zamieszkująca w danym województwie i wpisana do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin tego województwa. Musi też posiadać pełnię praw publicznych i wyborczych.
Wszyscy chętni do pracy w komisjach powinni kontaktować się przede wszystkim z pełnomocnikami komitetów wyborczych ponieważ mają oni pierwszeństwo zgłaszania kandydatów. Można też zgłaszać się do urzędów gmin, ale takie zgłoszenia są brane pod uwagę tylko w przypadku konieczności uzupełnienia składu komisji.
Za pracę w OKW jej przewodniczący otrzymuje dietę w wysokości 500 złotych, jego zastępca 400 złotych, a członkowie komisji 350 złotych.
Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy przede wszystkim przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie nad przestrzeganiem prawa wyborczego i ustalenie wyników głosowania. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.