Historia sześcioletniego Filipa chorego na rzadkie schorzenie genetyczne jakim jest autoimmunizacyjny zespół limfoproliferacyjny zmotywowała cały nasz region do działania. W akcję poszukiwania bliźniaka genetycznego zaangażowały się setki osób, a prawie 700 z nich wzięło udział w niedzielnym Dniu Dawcy Szpiku podczas którego do bazy fundacji DKMS zarejestrowano nowych, potencjalnych dawców.
Jedynym ratunkiem dla chorego dziecka jest przeszczep komórek macierzystych. Spontaniczna akcja, zmotywowała wielu ludzi do działania, w kilku miejscowościach Roztocza w niedzielę 4 marca uruchomiono specjalne punkty rejestracji. Do akcji przyłączyli się mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego, Rachań, Cieszanowa, Łaszczowa i Komarowa.
Jednym z najbardziej aktywnych miejsc w trakcie niedzielnej akcji okazał się Cieszanów, w którym w ciągu zaledwie dwóch godzin zarejestrowało się 77 dawców. Miejmy nadzieję, że wśród 634 osób, które w niedzielę odpowiedziały na apel znajdzie się ta jedna, której komórki macierzyste ocalą życie dziecka.
Jak podkreśla mama Filipa - Izabela Stanibuła, "Dla każdej matki jej dziecko jest najważniejszym skarbem i błogosławieństwem", każdy może przyczynić się do tego, żeby Filip nadal szedł przez życie z uśmiechem na twarzy, a w przyszłości zrealizował swoje dziecięce marzenie zostania pilotem śmigłowca ratowniczego.
Szansa znalezienia odpowiedniego, niespokrewnionego dawcy jest bardzo niska i trzeba przebadać tysiące ludzi, żeby móc uratować życie dziecka. Prawdopodobieństwo znalezienie dawcy wynosi od 1 do 25 tysięcy, a czasami nawet od 1 do kilku milionów. Dawcą komórek macierzystych może zostać prawie każdy. Jeśli chcesz dołączyć do bazy to w każdej chwili możesz zarejestrować się na stronie www.dkms.pl i uratować czyjeś życie.
O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 250 000 (styczeń 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 800 (styczeń 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.
za: Chutor Gorajec/Festiwal Folkowisko