Szkoła Podstawowa nr 25 w Rzeszowie po raz 8. zorganizowała Rzeszowskie Dni Katyńskie w ramach programu Katyń - ocalić od zapomnienia. Z pomysłem uczczenia ofiar pomordowanych przez NKWD wyszła wnuczka, a zarazem nauczycielka historii Małgorzata Baran. W szkole w 2012 roku wmurowano tablice upamiętniającą jej dziadka Henryka Pisarka oraz posadzono dąb katyński.
Od tego czasu, co roku podczas obchodów Dnia Katyńskiego w szkole prezentowana jest sylwetka jednego z zamordowanych oficerów. Zaczęło się od Henryka Pisarka, który urodził się w Bziance koło Rzeszowa. Zdobywaniem informacji o zamordowanych oraz przygotowywaniem ich sylwetek zajmuje się od samego początku Pełnomocnik Rodzin Katyńskich Kamil Skwirut. Są to życiorysy oficerów, którzy urodzili się na terenie przedwojennego powiatu rzeszowskiego. Według organizatorów Rzeszowskiego Dnia Katyńskiego przedstawianie konkretnych ludzi zamordowanych w Katyniu lepiej trafia do społeczeństwa niż tylko liczba zabitych.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto obchodzone 13 kwietnia. Zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm.
Wiosną 1940 roku policja NKWD rozstrzelała co najmniej 21 tysięcy obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji.