Do sakramentu pierwszej komunii świętej od dwóch lat przystępują trzecioklasiści. Ale są tacy, którzy zastanawiają się, czy dzieci w tym wieku mają świadomość czym jest Eucharystia.
Ks. Tomasz Nowak z kurii diecezjalnej w Rzeszowie powiedział na naszej antenie, że nie ma jednoznacznej definicji, od którego roku życia można przyjmować komunię świętą. Zasada jest tylko jedna - trzeba osiągnąć wiek rozeznania.
Trudno jest też wyznaczyć granicę - od kiedy jest się gotowym do przyjęcia tego sakramentu - dodał nasz gość. Ks. Tomasz Nowak uważa, że tak naprawdę nigdy nie jesteśmy do końca przygotowani, żeby zmierzyć się z tajemnicą Eucharystii. Dlatego też biskupi mogą pozwolić na przyjęcie komunii świętej przez małe dzieci.
Na przykład na Śląsku nierzadko zdarza się, że rodzice proszą o ten sakrament nawet dla pięciolatków. Na Podkarpaciu takie sytuacje są sporadyczne.
W starożytności komunia święta była udzielana po przyjęciu sakramentu chrztu świętego. Od średniowiecza - po 14 roku życia. A do komunii świętej dzieci w wieku wczesnoszkolnym przyczynił się papież Pius X - i to był XX wiek.