Już kilkadziesiąt miast w kraju i za granicą bierze udział w programie edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej pod nazwą Przystanek Historia. To cykl wykładów, dyskusji, wystaw i projekcji filmów na temat historii Polski.
Najnowszy Przystanek Historia został zainaugurowany wczoraj wieczorem (17 maja) we Lwowie w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród gości wydarzenia byli prezes IPN Jarosław Szarek, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko.
Jarosław Szarek uważa, że inauguracja działalności "Przystanku Historia" we Lwowie ma symboliczne znaczenie, z uwagi na wielowiekowe znaczenie tego miasta w historii i kulturze Polski. Z kolei konsul generalny RP w tym mieście Rafał Wolski powiedział, że chodzi o przybliżanie dziejów naszego państwa przez naukowców. "Ale nie o przekazywanie "jedynie słusznej" wiedzy historycznej, ale o dostarczenie rodakom i wszystkim zainteresowanym naszymi dziejami rzetelnych danych zgromadzonych przez najznakomitszych ekspertów" - stwierdził w rozmowie z nami konsul, który objął patronatem to przedsięwzięcie. Natomiast partnerem inicjatywy jest Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej.
Za granicą Przystanki Historia zostały utworzone do tej pory m.in. w Londynie, Chicago, Nowym Jorku, Brukseli, Mińsku i Berlinie i na Zaolziu w Czechach.