Film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" to najgłośniejszy polski obraz ostatnich tygodni. Nagroda za najlepszą reżyserie na festiwalu w Cannes, znakomite recenzja w Polsce i w Europie, a także bardzo dobre przyjęcie filmu przez widzów, dowodzą wielkiego talentu twórców, ale też wyczucia ważnych i uniwersalnych treści. Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi w Polsce lat 50 i 60.
Wydarzenia pokazane w filmie rozgrywają się zarówno PRL-u jak i budzącej się do życia Europie. Główni bohaterowie: Zula i Wiktor działają w zespole pieśni i tańca "Mazurek". Ona jest tancerką i śpiewaczką, on muzykiem i kompozytorem, który usiłuje autentyczną kulturę ludową uczynić ważnym znakiem w "nowej Polsce". Łączą ich skomplikowane relacje, na które nakładają się realia polityczne. Ogromnym atutem filmu są zdjęcia Łukasza Żala i wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.
Skromny, ale ważny udział w powstaniu filmu, ma Podkarpacka Komisja Filmowa, która wsparła finansowo produkcję "Zimnej wojny", ponadto część zdjęć Paweł Pawlikowski zrealizował w naszym regionie, w Kalwarii Pacławskiej. Właśnie dlatego kilka dni temu w Rzeszowie odbył się przedpremierowy pokaz filmu z udziałem twórców. W Wojewódzkim Domu Kultury widzowie mogli się spotkać z aktorami: Joanną Kulig i Tomaszem Kotem, operatorem Łukaszem Żalem i producentką filmu Ewą Puszczyńską.