12 czerwca 2018 r. Antoni Bolek, artysta z Załęża był gościem Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
To jeden z najbardziej interesujących artystów ludowych jasielszczyzny. Jego samorodny talent objawia się nie tylko w rzeźbie, ale również w malarstwie olejnym, akwarelach, rysunkach piórkiem i pastelach. Ocalił sporo wizerunków obiektów architektonicznych – kapliczek, starych łemkowskich chyży oraz kościołów. Artysta jest doceniany w środowisku i wiele jego prac można zobaczyć w kościołach, jak np. drewnianą chrzcielnicę w Żurowej, czy starą kapliczkę w załężańskim przysiółku. Rzeźbi m.in. sceny sakralne, świątki i scenki rodzajowe z życia wsi.
Na temat artysty powstała praca monograficzna Agnieszki Juryś „Antoni Bolek: rzeźbiarz” [dostępna w zbiorach DŻS MBP w Jaśle].
Autorka pisze:
Twórczość rzeźbiarska Antoniego Bolka jest kontrowersyjna. Nie mieści się ona w ścisłych kryteriach twórczości profesjonalnej, ani też w twórczości tradycyjnie ludowej. Rzeźbiarstwo Bolka wyrasta z kultury chłopskiej, ale jego obecne cele artystyczne sięgają dalej, poza granice tradycyjnej rzeźby ludowej (...).
W JDK Anna Brożyna przygotowuje wystawę z jego udziałem, więc „Michaliny” miały okazję obejrzeć także rzeźby, które się na niej znajdą.
Antoni jest niezwykle skromny i mało mówi o swojej pracy, więc tym bardziej było nam miło, że przyjął zaproszenie. Stanisława Gierlasińska i Maria Słowik przeczytały wiersze o świątkach i talentach.
Na zakończenie zajrzyjmy jeszcze do wiersza „Świątki” Janusza Klisia:
Jest w nich szum zielonych liści
bojaźń
w zamyśleniu
i zapach kwiatów lipy
czerwcowy
(...)
są w nich pragnienia najzwyklejsze
i śpiew drżących rąk
w modlitwie
i serce
dłutem niewinnie zranione
cierpi drzewo
cierpi człowiek
cierpi Bóg
i świątki są strapione
MBP w Jaśle