W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbywa się uroczystość z okazji obchodów 60. rocznicy eksploatacji największego w Polsce przemyskiego złoża gazu.
W opinii Piotra Woźniaka, prezesa Zarządu PGNiG, dostało ono nowe życie po okresie nieodpowiedniej eksploatacji. Pierwotne zasoby wydobywalne złoża oszacowano na ok. 72 mld m3 gazu. W latach 70. w szczytowym okresie produkcji ze złoża pochodziła większość, bo aż 3/4 surowca wydobywanego w kraju.
W kolejnych dekadach produkcja była coraz niższa i obecnie wynosi ok. 480 mln m3 rocznie - niecałe 13% polskiego wydobycia gazu. Do tej pory ze złoża wydobyto już 56 mld 3 surowca.
Nowe władze PGNiG podjęły decyzję o optymalizacji procesu eksploatacji, by maksymalnie wykorzystać jego złoża. Przeprowadzono między innymi badania geologiczne z wykorzystaniem metody zdjęcia sejsmicznego 3D. Zebrane dane wskazują, że w złożu przemyskim może się znajdować dodatkowo 20 mld m3 gazu. Badania sejsmiczne 3D przeprowadzone w Przemyślu i okolicach były największymi, jakie do tej pory przeprowadzono w Europie.
Na uroczystości z okazji 60. urodzin przemyskiego złoża, z udziałem między innymi przedstawicieli rządu, samorządów, geologów, górników i wiertników, Piotr Woźniak prezes PGNiG powiedział, że gaz pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i wszystkie obecne działania zmierzają do tego by tak pozostało w przyszłości.