Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin od maja 2018 r. do 30 listopada zrealizowało projekt, którego rezultatem jest Dziecięcy Hymn Podkarpacia pt. „U nas można latać”. Teledysk został stworzony dzięki współpracy wielu specjalistów, a wykonawcami są dzieci z różnych podkarpackich miejscowości.
Partnerami projektu są: Województwo Podkarpackie, Rzeszowski Dom Kultury, Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów oraz Gazeta Codzienna Nowiny.
Autorem piosenki jest Jan Marković, którego zadaniem było napisanie niebanalnego, przystępnego dla dzieci tekstu, opowiadającego o wartościach regionu, jego kulturze i historii. Słowa wpływają na wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej nie tylko u słuchaczy, ale również u osób wykonujących (odtwarzających) ten utwór.
Melodię skomponował Tomasz Drachus – podobnie jak tekst, jest dopracowana w każdym szczególe, a jednocześnie przystępna dla najmłodszych, lekka, wpadająca w ucho. Słuchanie jej wprawia w dobry nastrój i zachęca do wspólnego śpiewania.
Wykonawcami piosenki są dzieci i młodzież z terenu Podkarpacia, niektórzy kształcą się wokalnie, inni dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką. Młodzi artyści spotkali się po raz pierwszy w dniu nagrania i dzięki fachowej dyrygenturze pod okiem Karoliny Kosak wspólnie wypracowali znakomite efekty.
Piosenka została nagrana w studiu nagrań dzięki uprzejmości Polskiego Radia Rzeszów, przy współpracy z Jerzym Dziobakiem.
Sam wideoklip nagrano na lotnisku Rzeszów-Jasionka, gdzie młodzi wykonawcy mieli możliwość wejść w miejsca niedostępne dla pasażerów. Port lotniczy udostępnił dzieciom nawet pas startowy, gdzie została nakręcona część wideoklipu.
Za scenariusz odpowiedzialny był Jerzy Dowgiałło, pozostałe nagrania i montaż wideo wsparło dwóch rzeszowskich wykonawców Tomasz Bugiel z HDStudio i Grzegorz Kamiński z Kamiński FilmStudio.
Cele przedsięwzięcia:
- Promowanie Podkarpacia, jego kultury i dziedzictwa kulturowego.
- Budowanie poczucia tożsamości lokalnej, szczególnie wśród dzieci.
- Rozwijanie kapitału kulturowego dzieci.