Po godzinie 12.30 prezydent Andrzej Duda ogłosi decyzję w sprawie zmian w ordynacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prezydent kilkakrotnie krytykował nowe zapisy i mówił, że skłania się ku zawetowaniu nowych przepisów, które zdaniem ekspertów promują duże ugrupowania.
Zdaniem politologa z Uniwersytetu Rzeszowskiego, doktora Dominika Szczepańskiego, możemy oczekiwać weta prezydenta do noweli tej ustawy. Gdyby pojawiły się propozycje zmian w ordynacji wyborczej do Sejmu, to jest prawdopodobne, że Andrzej Duda zawetuje również tę zmianę.
O pomyśle zmian w ordynacji do Sejmu napisała dzisiejsza "Rzeczpospolita", według gazety planowane są zmiany granic okręgów wyborczych przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Okręgi miałyby być mniejsze i miałoby być ich więcej, co zdaniem ekspertów byłoby niekorzystne dla małych ugrupowań. Według "Rzeczpospolitej", prezydent nie zgodzi się na zmianę ordynacji wyborczej do Sejmu.
Zdaniem Dominika Szczepańskiego, oficjalne ogłoszenie terminu wyborów samorządowych na 21 października zamyka okres nieoficjalnej kampanii wyborczej i wprowadza kilka usankcjonowanych prawnie zmian w okresie przedwyborczym - na przykład możliwość oficjalnego zbierania list z podpisami poparcia dla kandydatów, czy tworzenie i rejestrację komitetów wyborczych. Jak uważa rzeszowski politolog, mimo że zwycięstwo w wyborach samorządowych nie gwarantuje późniejszej wygranej w wyborach parlamentarnych, dla partii politycznych stanowi jednak ciągle wyraźny wskaźnik poparcia społecznego.