W Rzeszowie rozpoczyna się dziś Festiwal Sztuk TRANS/MISJE. To nowa inicjatywa Teatru im. W.Siemaszkowej, która łączy artystycznie sześć europejskich miast: Rzeszów, Koszyce, Ostrawę, Debreczyn, Lwów i Troki.
Ponad 500 artystów z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Litwy zaprezentuje rozmaite dziedziny i dyscypliny sztuki. W różnych przestrzeniach Rzeszowa i Łańcuta, będzie można zobaczyć spektakle teatralne, przedstawienia operowe, widowiska plenerowe, ale także wystawy malarstwa i fotografii.
Do Rzeszowa przyjechali również twórcy filmu, literatury i muzyki.
W ramach Festiwalu w południe w Kasynie Urzędniczym i Wielkiej Jadalni Muzeum-Zamku w Łańcucie otwarta zostanie wystawa „Sztuka Walcząca”. Wystawa ukazuje ważne momenty w historii krajów – partnerów projektu i ich drogę do wolności. Polska Sztuka Walcząca będzie reprezentowana przez obiekty pochodzące z czterech okresów historii Polski, istotnych dla tradycji walki niepodległościowej - powstanie styczniowe, czas odzyskania niepodległości w 1918 roku, lata II wojny światowej i okres Solidarności w latach 1980'.
Czesi przybliżą zwrotne momenty swojej historii XX wieku - inwazję wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku i Aksamitną Rewolucję 1989 roku.
W prezentacji wideo Słowacy pokazują archiwalne materiały z czasów rewolucji 1968 i 1989 w Koszycach i wschodniej Słowacji.
Węgierska Sztuka Walcząca to m.in. fotografie i obrazy współczesnych twórców, nawiązujące do rewolucji 1956 roku.
Ważne momenty w swojej historii zaprezentują także Ukraińcy i Litwini.
Po wernisażu o godz. 13.00 w Sali Balowej łańcuckiego Zamku odbędzie się panel dyskusyjny „Historia i kultura jako źródło kształtowania tożsamości narodowej”.
Festiwal TRANS/MISJE będzie miał charakter imprezy cyklicznej, na stałe wpisanej w kalendarz współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy i Litwy. Kolejne edycje będą odbywały się naprzemiennie u partnerów-organizatorów. W ten sposób uczestnicy projektu kolejno będą przejmowali rolę gospodarza imprezy, kreując jego ideę i program.
W tym roku wszystkim wydarzeniom Festiwalu TRANS/MISJE towarzyszy hasło „1918. Koniec i początek”. Uroczysta inauguracja festiwalu o 20.00 w Filharmonii Podkarpackiej. Widzowie obejrzą oratorium zatytułowane ‘’Cud niedokończony, czyli Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej ‘39’’.