W Rzeszowie obraduje dziś wojewódzka Konwencja Wyborcza Polskiego Stronnictwa Ludowego. W jej trakcie zaprezentowano kandydatów do różnych szczebli samorządu.
Jedynkami na listach PSL do Sejmiku Podkarpacia są - w okręgu nr 1 Stanisław Bartman, okręgu nr 2 lista nr Wiesław Lada, okręgu nr 3 Lidia Błądek, okręgu nr 4 Andrzej Nepalski i okręgu nr 5 Dariusz Sobieraj.
Podczas Konwencji z dziennikarzami na konferencji prasowej spotkał się prezes Stronnictwa Władysława Kosiniak-Kamysz.
Jak powiedział, PSL startuje w wyborach samorządowych pod własnym szyldem, bo dla jego ugrupowania jest bardzo ważne, aby kandydaci startowali z własnej formacji politycznej, która ma swoją historię, tożsamość, zasady i wartości. "Dzisiaj wiemy że była to dobra decyzja, bo jedni skręcili niebezpiecznie w prawo, inni skręcili mocno w lewo - i to może dobrze - bo każdy się określił, a my jesteśmy jedyną formacją w centrum" - dodał szef ludowców.
Władysław Kosinak-Kamysz powiedział, że jednym punktów programu, z którym PSL idzie do wyborów jest tzw. trójpak drogowy ludowców "Droga, chodnik ścieżka rowerowa" - a więc inwestycje w lokalną infrastrukturę drogową. Jak dodał, PSL będąc w rządzie dofinansowywało samorządy na kwotę 5 miliardów złotych, co dało 15 tysięcy kilometrów dróg powiatowych i gminnych wyremontowanych lub wybudowanych w latach 2009-2015.
PSL postuluje także zmiany w sferze edukacji. Zdaniem ludowców, tornistry ważą zbyt dużo, co powoduje określone konsekwencje zdrowotne u dzieci. Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie e-tornistra - czyli umieszczenie wszystkich podręczników i ćwiczeń na jednym elektronicznym tablecie. PSL chce również wprowadzenia ciepłego darmowego posiłku dla każdego ucznia w każdej szkole niezależnie od statusu materialnego, miejsca pochodzenia i wychowania, a także nauki języka obcego dla wszystkich dzieci od pierwszej klasy.
W sferze rolnictwa ludowcy chcą m.in. znacznego zwiększenia liczby "zielonych targów", wprowadzenia na nich powszechnej sprzedaży bezpośredniej nie tylko warzyw i owoców, ale też przetworów wytwarzanych na polskiej wsi i skrócenia łańcucha pośredników sprzedaży.