Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego zaapelowali do domagającego się podwyżek personelu medycznego szpitali wojewódzkich o zawieszenie głodówki i protestu polegającego na dostarczaniu zwolnień lekarskich. Radni apelują o powrót do rozmów. Sejmik , jak napisano w specjalnym stanowisku - "dostrzega potrzeby wzrostu wynagrodzeń" ale "powinny być uzależnione od bieżącej sytuacji ekonomiczno-finansowej poszczególnych placówek" , stąd "nie może zgodzić się na postulowane przez protestujących kwoty"
Na wczorajszą sesję przyjechały pielęgniarki i położne z dwóch podkarpackich szpitali: Przemyśla i Tarnobrzega, domagając się podwyżek i poprawy warunków pracy. W Tarnobrzegu trwa spór zbiorowy protestujących z dyrekcją. W przemyskim szpitalu od 3 września prowadzony jest protest głodowy. Wczoraj brało w nim udział 13 pielęgniarek.
Poniżej publikujemy stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie podwyżek wynagrodzeń w szpitalach wojewódzkich
Mając na uwadze aktualną sytuację płacową pracowników zatrudnionych w szpitalach wojewódzkich, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa Sejmik Województwa Podkarpackiego dostrzega potrzeby wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników zatrudnionych w tych podmiotach leczniczych. Wzrost wynagrodzeń może jednak uwzględniać wielkość i rolę poszczególnych szpitali w systemie zabezpieczenia świadczeń medycznych. Podwyżki płac powinny być uzależnione od bieżącej sytuacji ekonomiczno-finansowej poszczególnych placówek ochrony zdrowia oraz odpowiednio rozłożone w czasie co ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa finansowego placówek. Z uwagi na fakt, iż szpitale realizują programy naprawcze i są w trakcie restrukturyzacji zadłużenia poprzez kredyt bankowy poręczony przez samorząd województwa, bardzo ważnym aspektem jest ich bilansowanie się i stabilizacja finansowa. Dlatego też na tym etapie restrukturyzacji Sejmik Województwa Podkarpackiego nie może zgodzić się na postulowane przez protestujących kwoty podwyżek, które naraziłyby szpitale na straty i utratę płynności finansowej.
Obecna sytuacja w szpitalach była tematem posiedzenia prezydium Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Przemyślu, na które zaproszenia nie przyjęli przedstawiciele OZZPiP protestujących w przemyskim szpitalu. Sytuacja zostanie ponownie omówiona na posiedzeniu plenarnym Rady w dniu 3 października 2018r. Sejmik Województwa Podkarpackiego apeluje o zawieszenie protestu głodowego i protestu hybrydowego (zwolnienia lekarskie personelu medycznego) oraz powrót do rozmów po ocenie wyników finansowych szpitali za rok 2018. Sejmik sugeruje również aby została wykonana ekspertyza finansowa przez niezależnych ekspertów przy udziale mediatora. W związku z powyższym zobowiązuje się Zarząd Województwa Podkarpackiego do monitorowania wprowadzanych podwyżek płac oraz bieżącej sytuacji finansowej szpitali.