Muzeum Kultury Ludowej udostępni zwiedzającym młyny znajdujące się na terenie Parku Etnograficznego. Rozpoczyna modernizację pięciu z 8 znajdujących się na terenie skansenu obiektów służących do tradycyjnego przetwórstwa zbóż. Zostaną poddane zabiegom konserwatorskim, a następnie w dwóch z nich zostaną zorganizowane wystawy multimedialne – w młynie wodnym z Żołyni Dolnej będzie ekspozycja młynarstwa wodnego, a w wiatraku z Trzęsówki – młynarstwa wiatrowego.
Ta gałąź przemysłu wiejskiego ma specjalne znaczenie w prezentacjach muzealnych realizowanych w skansenach, bo mąka i przetwory zbożowe (np. chleb, kasze) były podstawą żywienia społeczności wiejskiej. Niestety zabytkowe młyny wodne i wietrzne znikają bezpowrotnie z krajobrazu współczesnej wsi.
Projekt pn. „Dawny przemysł wiejski – młynarstwo. Siła wiatru i wody" zyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na terenie kolbuszowskiego skansenu znajduje się osiem obiektów służących do tradycyjnego przetwórstwa zbóż: młyn wodny z Żołyni Dolnej, wiatraki koźlaki z Zarębek, Trzęsówki, Trzęsówki-Kłodzin i Markowej, wiatraki holendry z Padwi i Zarównia oraz wiatrak paltrak z Rudy