Warsztaty, które mają przygotować samorządy oraz służby i instytucje im podległe do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej rozpoczną się w środę w Rzeszowie – poinformował PAP rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady WOT por. Witold Sura.
Będzie do już drugie pilotażowe szkolenie w ramach programu „Parasol”. Sura zaznaczył, że efektem warsztatów, które potrwają do czwartku ma być „skuteczne wykorzystanie potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego”.
W szkoleniach udział wezmą osoby zajmujące się na co dzień sprawami zarządzania kryzysowego w powiatach łańcuckim, niżańskim, stalowowolskim, tarnobrzeskim, leżajskim, kolbuszowskim, dębickim, mieleckim, ropczycko – sędziszowskim, strzyżowskim oraz jasielskim. „Te powiaty to rejony odpowiedzialności batalionów lekkiej piechoty, które wchodzą w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej” – powiedział rzecznik.
Sura podkreślił, że tego typu warsztaty mają na celu przygotować samorządy oraz służby im podległe do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, aby lepiej wykorzystać tę formację w sytuacjach kryzysowych.
„Podczas warsztatów zaprezentowany zostanie zespół oceny wsparcia oraz kompanijny moduł zadaniowy, który od 1 września br. wystawia w gotowości każda z brygad utworzonych w pierwszym etapie formowania WOT, czyli podlaska, lubelska i podkarpacka” – zaznaczył rzecznik. Wyjaśnił, że w skład modułu zadaniowego wchodzi kilkanaście pojazdów, w tym samochody ciężarowo-terenowe, cysterna wodna, agregat prądotwórczy, quad oraz maszt oświetleniowy, sprzęt inżynieryjny i środki łączności.
„Należy nadmienić, że prezentowany na najbliższym spotkaniu moduł jest tylko przykładową kompilacją sprzętu. Jego skład może być dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb” – dodał Sura.
Kolejne warsztaty w ramach programu „Parasol” zorganizowane zostaną w listopadzie tego roku, w rejonach odpowiedzialności pozostałych batalionów 3. Podkarpackiej Brygady WOT.
Sura przypomniał, że zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Wojska Obrony Terytorialnej z pierwszych trzech brygad zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego. „Procedura ich uruchomienia jest taka sama, jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych” - stwierdził.
Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania WOT. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Brygada liczy obecnie ok. 3,5 tys. żołnierzy.
Obecnie w WOT służbę pełni 13,2 tys. żołnierzy, w tym 10,8 tys. ochotników i 2,3 tys. żołnierzy zawodowych.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku.
(PAP)