Wśród nazwisk kolejnych 21 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmu komunistycznego są dwie osoby z Podkarpacia. Wczoraj rodziny kapitana Adama Mireckiego z Racławic koło Niska i i kapitana Tadeusza Gajdy z Charzewic w powiecie niżańskim otrzymały od Instytutu Pamięci Narodowej noty identyfikacyjne. Oznacza to, że dzięki badaniom genetycznym zidentyfikowano ich szczątki, odkryte podczas badań archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 roku.
Życiorysy obu bohaterów mogłyby posłużyć za scenariusze filmowe. Kapitan Adam Mirecki ps. „Adaś” i pochodził z Racławic koło Niska. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, był komendantem Okręgu Lubelskiego Narodowej Organizacji Wojskowej, potem był w Armii Krajowej, aresztowany przez Gestapo czterokrotnie uciekał, ale zatrzymany w lipcu 1944 roku trafił do Gross Rosen i innych niemieckich obozów koncentracyjnych. Po powrocie do kraju w 1946 roku był aresztowany i więziony m.in. w Wronkach. Po wyjściu na wolność został ponownie aresztowany, skazany za szpiegostwo i zamordowany w więzieniu na Mokotowie 24 października 1952 roku. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w rodzinnych Racławicach koło Niska.
Kapitan Tadeusz Gajda ps. „Tarzan” pochodził z Charzewic w powiecie niżańskim. Był również członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej, a potem Armii Krajowej. Nie złożył broni po 1945 roku i dalej walczył w szeregach podziemia niepodległościowego. Aresztowany w Tarnowie został skazany na karę śmierci. Zamordowano go 14 października 1946 roku w krakowskim więzieniu na Montelupich. Pochowany został w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.