Po czternastu dniach od otrzymania pytań z Centralnego Sądu Śledczego Hiszpanii Sąd Okręgowy w Rzeszowie przesłał do Madrytu odpowiedź na zawarte w nim pytania. Hiszpański sąd pytał o autonomię sądów i podejmowanych przez nie wyroków, nieusuwalności osób którym powierzono sądzenie, ich wyłączania i wykluczanie, oraz o system środków dyscyplinarnych wobec sędziów.
W odpowiedzi rzeszowski sąd stwierdza, że Europejski Nakaz Aresztowania podjął samodzielnie i żaden organ sądowy jak i pozasądowy nie ma bezpośredniego wpływu na podejmowane przez sędziego decyzje. Sąd w odpowiedzi przywołuje konstytucyjne gwarancje w tym zakresie i wskazuje, że wprowadzone ostatnio zmiany w ustroju sądów powszechnych dały ministrowi sprawiedliwości uprawnienia, które mogą rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów. W piśmie rzeszowskiego sądu wskazuje się także, że Krajowa Rada Sądownictwa powoływana jest przez polityków, a w zakresie postępowania dyscyplinarnego sędziowie, w niektórych aspektach, mają mniejsze prawa niż oskarżeni w procesach karnych.
Europejski Nakaz Aresztowania został wydany w marcu tego roku wobec obywatela Hiszpanii podejrzanego o udział w przestępstwach gospodarczych w naszym kraju.