Wczoraj wykłady i spotkania, dziś ćwiczenia, jutro objazd terenowy. W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku trwa ogólnopolska konferencja poświęcona "Zabezpieczeniu zabytkowych obiektów i ludzi w muzeach na wolnym powietrzu.
Dla 70 muzealników z całego kraju to ważne spotkanie - mówi dyrektor sanockiego skansenu. Jerzy Ginalski dodaje, że pozwala ono zderzyć teorię z obserwacją pracy służb w przypadku zagrożenia lub katastrofy.
Dziś cały teren parku etnograficznego zamienił się w pole akcji, m.in. strażaków, policjantów, żołnierzy, goprowców i funkcjonariuszy straży granicznej. W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele 39 instytucji. Wykorzystano też śmigłowiec i drony, dzięki którym do półtorej godziny od rozpoczęcia zdjęć jest gotowa mapa terenu.
Ogólnopolska konferencja skansenowska dotycząca bezpieczeństwa osób i zbiorów w muzeach na wolnym powietrzu potrwa do jutra.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Odwiedziło je dotąd około 4 milionów turystów, w ubiegłym roku było ich 155 tysięcy, w tym przewiduje się, że będzie o 5 tysięcy więcej. To największe w Polsce muzeum w plenerze i jedno z czterech takich na Podkarpaciu. Park etnograficzny zajmuje obszar 38 hektarów.