Woda butelkowana "Latoszynianka", kosmetyki produkowane na bazie wód siarczkowych - to tylko niektóre pomysły na wykorzystanie źródeł geotermalnych w poddębickim Latoszynie. Zainteresowanie usługami tamtejszego Zakładu Przyrodoleczniczego jest ogromne.
Od lipca, gdy uruchomiono tam przychodnię Latoszyn Zdrój - nawiązującą do przedwojennego uzdrowiska - z różnych zabiegów - rehabilitacyjnych skorzystało ponad 13 tys. osób. To głównie mieszkańcy gminy Dębica, ale samorząd podpisał Umowę z NFZ, aby ofertę udostępnić także innym.
Gmina Dębica oraz Spółka Latoszyn Zdrój chcą wykorzystać ciepłą wodę ze źródeł geotermalnych do ogrzewania - zarówno budynków zdrojowych jak i mieszkalnych. To pozwoliłoby ograniczenie zanieczyszczenia powietrza dymem lecącym z kominów. Najpierw jednak konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, które wykażą na ile taka inwestycja w geotermę jest możliwa i opłacalna.
Teraz w Latoszynie budowany basen rehabilitacyjny, amfiteatr, tężnie, pijalnie i ścieżki ruchowe – wszystko ma być gotowe do 2020 r. Gmina Dębica uzyskała na ten cel ponad 6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.