Do końca listopada w Galerii "Magnez" Muzeum w Przeworsku można oglądać wystawę pokazującą świat nadprzyrodzony widziany oczami dawnego mieszkańca wsi.
Ekspozycja jest owocem badań etnograficznych przeprowadzonych ponad 50 lat temu i obecnie w okolicach Przeworska. Jak podkreśla autorka wystawy Katarzyna Ignas jeszcze kilkadziesiąt lat temu religia chrześcijańska bardzo mocno przenikała się z wierzeniami ludowymi. Ówczesny człowiek tak samo żarliwie wierzył w Boga jak i diabła. Tego drugiego tak bardzo się bał, że wyobrażał go sobie jako bardzo różne zjawy, był to m.in. topiec, błąd, lizibożek, dzidko czy mamuna. Katarzyna Ignas zaznacza, że wiele dawnych wierzeń ciągle jest bardzo żywych w codziennym życiu mieszkańców. Chociażby te, że nie należy zaglądać do studni, czy kąpać się w rzece przed 24 czerwca czyli dniem świętego Jana Chrzciciela.
Wystawa w przeworskim muzeum to bogata kolekcja eksponatów, zdjęć, rysunków oraz obrazów m.in. słynnego Franciszka Frączka czyli Słońcesława z Żołyni.
Komentarz do ekspozycji dostępny jest w formie publikacji książkowej a wystawę można oglądać do końca listopada.