"Całemu narodowi nieśmy rozkucie kajdan – mieszkańcy ziemi pilźnieńskiej w okresie I wojny światowej" to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Regionalnym w Pilźnie w w powiedcie dębickim.
Ekspozycja przygotowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawia losy pilźnian wcielonych do armii państw zaborczych na wielu frontach wojennych, ale także codzienność miasta, okupowanego i niszczonego przez kolejne, wrogie sobie armie. Szczególnie zaakcentowano patriotyczny zryw mieszkańców wstępujących ochotniczo do Legionów, rolę jaką odegrało wówczas Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Pilźnie oraz tutejsza Polowa Drużyna Sokola. Na wystawie zgromadzono ponad 120 eksponatów. To zarówno dokumenty, fotografie, mapy broń, wyposażenie żołnierskie i wiele innych. Część z nich pochodzi z prywatnych zbiorów pilźnian.
Wystawę można będzie oglądać do końca lutego.
Z kolei w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie prezentowana jest wystawa „Droga do niepodległości oczami chłopów”. Przedstawieni zostali lokalni bohaterowie i działacze ludowi mający wpływ na kształtowanie się postaw patriotycznych wśród mieszkańców wsi. Jednym z nich był poseł na sejm austriacki - Antoni Bomba z Budziwoja, dzisiejszej dzielnicy Rzeszowa. Wystawił on 22 osobowy oddział budziwojskich chłopów, który walczył w Legionach Piłsudskiego. Wśród walczących był też jego 15 letni syn.
Dużą rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw na wsi miało powstanie Stronnictwa Ludowego w Rzeszowie w 1895 roku oraz Drużyn Bartoszowych w 1908 roku. Drużyny były paramilitarnymi formacjami zrzeszających młodzież wiejską, która potem walczyła w Legionach Polskich.
Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie będzie czynna do 13 stycznia.