„Paderewski. Fantazja i legenda” - spektakl w przemyskim PCK Zamek
fot. Tomasz Beliński

11 listopada 2018 r. - „Paderewski. Fantazja i legenda” – spektakl Baletu Cracovia Danza z udziałem pianisty Adama Wodnickiego

PRZEMYSKA PRAPREMIERA

„Paderewski. Fantazja i legenda” – spektakl Baletu Cracovia Danza do wspaniałego popisu pianistycznego Adama Wodnickiego to widowisko prawdziwie niesamowite, widowisko, które znakomicie spisało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przemyska widownia (nadkomplet) miała dodatkowy powód do zadowolenia, ponieważ jako pierwsza (prapremiera) miała okazję oklaskiwać wykonawców tego spektaklu - – „reszta świata” dopiero następnego dnia w Krakowie.

To wspaniałe widowisko muzyczno-taneczne jest opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności. Zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. „Pal te listy Helenko” – pisał Paderewski. Na szczęście Helenka nie spaliła. Listy, które były w posiadaniu mieszkającej w USA rodziny sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego, zostały podarowane Instytutowi Muzykologii UJ i są przechowywane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej.

Historia opowiedziana tańcem pokazuje najważniejsze momenty z życia artysty. Jest i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i… Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to w towarzystwie kobiet.

Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo, w doskonałej interpretacji pianisty, uznanego za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora – Adama Wodnickiego. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Jednocześnie wspólna praca polskiego baletu z pianistą, który od lat 80. mieszka w USA, staje się symbolicznym zwróceniem uwagi na dwa kraje, w których Paderewski żył i działał.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj