Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podpisał umowę o współprowadzeniu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej jest instytucją o ponad 100-letniej historii. Od 1 stycznia 2019 roku będzie współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego.
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że to wyraz polityki wspierania przez państwo polskie dobrych instytucji kultury o charakterze regionalnym. „To jest Muzeum z bardzo długą tradycją. Muzeum zakładane przez społeczników, a w tej chwili prowadzone przez władze lokalne”- dodał minister Piotr Gliński.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaznaczył, że trzysta - czterysta lat temu Podkarpacie leżało na południowym zachodzie Rzeczpospolitej. Dziś jest regionem południowo - wschodnim. To ziemia, która przykuwa uwagę uczonych i turystów. „To są miejsca, z których wyłania się wielka różnorodność kultury i dobrych tradycji starej Rzeczpospolitej.” - dodał marszałek Sejmu.
Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, powiedział, że w pełni docenia wsparcie ministra kultury dla tego regionu. „To już czwarta instytucja po Muzeum Zamku w Łańcucie, Muzeum Rodziny Ulmów, Podkarpackiej Filharmonii" - mówił Władysław Ortyl.
Zgodnie z umową, którą podpisali w obecności marszałka Sejmu RP wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz marszałek Władysław Ortyl, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej pozostanie w rejestrze instytucji kultury prowadzonych przez województwo.
Muzeum będzie współprowadzone od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2023 roku. Podmioty współprowadzące zapewnią rocznie na pokrycie kosztów bieżącego finansowania placówki środki w wysokości: Województwo - 4 200 000 zł, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 1 300 000 zł.
Muzeum uroczyście zainaugurowało działalność 10 kwietnia 1910 roku. W okresie I wojny światowej do Muzeum pozyskano liczny zbiór militariów, archiwaliów, zabytków i różnorodnych pamiątek ze zniszczonych dworów, miast i miasteczek Ziemi Przemyskiej.
W ciągu 100 lat działalności muzeum udostępniło społeczeństwu setki wystaw, 200 tytułów własnych wydawnictw. Muzeum współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi i kulturalnymi w kraju i za granicą.