"Ormianie są jedną z niewielu społeczności, z którą Polska nigdy nie miała napiętych relacji, a współpraca pomiędzy naszą ojczyzną a Armenią zawsze układała się pomyślnie" - podkreślają uczestnicy Dnia Ormiańskiego, który zorganizowano na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Gościem wydarzenia był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Powiedział, że Ormianie pojawili się w Polsce w XIII i XIV w. Duży wpływ na ich emigrację do Polski, w tym także na Podkarpacie, miał przywilej, który wydał król Kazimierz Wielki.
- Król wydał dekret na mocy którego Ormianie mogli nie tylko osiadać się w Polsce, ale również posiadać swoje prawa, swoje kościoły, swoje samorządy. Było to niesłychanie korzystne dla Ormian, dlatego w kolejnych pokoleniach masowo przybywali do Polski, w tym na Podkarpacie - wyjaśnia ks. Isakowicz-Zaleski.
Społeczność Ormian w Polsce liczy kilkanaście tysięcy osób. Dr Maciej Ulita z Uniwersytetu Rzeszowskiego dodaje, że wśród młodzieży rośnie zainteresowanie Armenią i kulturą ormiańską
Wydarzeniu towarzyszy wystawa "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej", którą można oglądać do końca lutego w budynku UR przy ul. Pigonia 1.